statystyki

Odwołanie od zwolnienia dla pracownika: Jeden termin, trzy różne projekty

autor: Łukasz Guza04.10.2016, 07:15; Aktualizacja: 04.10.2016, 08:18
podpis, dokument, biznes, umowa, kontrakt, prawo, urząd

Obecnie pracownik ma siedem dni na odwołanie się od wypowiedzenia umowy o pracę oraz 14 dni na zaskarżenie zwolnienia dyscyplinarnego.źródło: ShutterStock

Wciąż nie jest jasne, ile czasu będzie miał pracownik na odwołanie się od zwolnienia. Decydujące znaczenie może mieć wspólne stanowisko firm i związków.

Wydłużenie terminu na zaskarżenie wypowiedzenia umowy o pracę lub zwolnienia dyscyplinarnego jest przesądzone. Niepewne jest jednak to, ile dodatkowego czasu zyskają zatrudnieni. Trzy różne projekty nowelizacji kodeksu pracy (k.p.) przygotowane przez posłów, rząd i partnerów społecznych przewidują trzy różne terminy (odpowiednio 30, 14 lub 21 dni). Największe szanse na uchwalenie wydaje się mieć ostatnia ze zgłoszonych propozycji. To wspólna inicjatywa pracodawców oraz związków zawodowych i zarazem pierwszy oficjalny projekt nowelizacji przepisów przygotowany przez nich w ramach Rady Dialogu Społecznego.

– W tej kwestii nie mamy odrębnych opinii. To kompromisowe rozwiązanie – wskazuje prof. Jacek Męcina, przewodniczący zespołu ds. prawa pracy RDS, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Taka formuła wprowadzenia zmian to duży atut, bo rząd deklarował, że poprze rozwiązania, które są uzgodnione przez zatrudniających i reprezentantów pracowników.

– Opinia partnerów społecznych w tej kwestii jest najbardziej miarodajna. Termin 21 dni wydaje się optymalny – podkreśla prof. Jerzy Wratny, kierownik zakładu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane