statystyki

Prawidłowe zakończenie zatrudnienia bez odwołania

29.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 29.09.2016, 09:39
pieniądze

Konieczność wypłaty wynagrodzenia do końca prawidłowo ustalonego terminu obowiązywania umowy nie wymaga żadnej interwencji pracownikaźródło: ShutterStock

20 września pracodawca wręczył zatrudnionemu wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony. Wskazał jednocześnie w jego treści, że trzymiesięczny okres wypowiedzenia zakończy się 20 grudnia i w tym dniu dojdzie do rozwiązania kontraktu. Czy pracownik powinien się odwołać od takiego wymówienia jako błędnie określającego termin zakończenia zatrudnienia?

Okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący miesiąc albo jego wielokrotność kończy się w ostatnim dniu miesiąca. Tak wynika z art. 30 par. 21 k.p. Zatem okres trzymiesięcznego wypowiedzenia złożonego 20 września upływa z końcem grudnia. W opisanej sytuacji pracodawca naruszył więc przepisy o wypowiadaniu umów, a to – co do zasady – wiąże się z możliwością zakwestionowania wymówienia przed sądem. Omawiana sytuacja została jednak uregulowana odrębnie. Zgodnie z art. 49 k.p. w razie zastosowania okresu wypowiedzenia krótszego niż wymagany umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu przewidzianego w przepisach, a zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie do czasu rozwiązania kontraktu.

To oznacza, że omawiane naruszenie nie jest objęte art. 45 par. 1 k.p., zgodnie z którym pracownik może dochodzić roszczeń o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenie do pracy albo o odszkodowanie (ze względu na naruszenie przez firmę przepisów o wypowiadaniu umów). Nieuprawnione skrócenie okresu wypowiedzenia nie umożliwia dochodzenia takich roszczeń, ale uprawnia do innego – żądania wypłaty wynagrodzenia za cały prawidłowo ustalony okres wypowiedzenia. W przedstawionej sytuacji będzie to płaca za czas do końca grudnia.


Pozostało jeszcze 33% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane