statystyki

Służba więzienna: Odwołanie od kary dyscyplinarnej do sądu okręgowego

autor: Łukasz Guza27.09.2016, 20:00
prawo

Sąd Najwyższy uznał, że w takim postępowaniu należy stosować procedurę cywilną, a nie karną.źródło: ShutterStock

Funkcjonariusz Służby Więziennej może kwestionować karę dyscyplinarną przed sądem okręgowym. W takich przypadkach stosuje się procedurę cywilną. Jako stronę pozwaną należy wskazać Skarb Państwa, czyli kierownika jednostki, która wydała orzeczenie w postępowaniu dyscyplinarnym. Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 22 września 2016 r.

Sprawa, którą zajmował się SN, dotyczyła funkcjonariusza, na którego została nałożona kara porządkowa. Odwołał się on od pierwszego orzeczenia w sprawie sankcji, ale również wyższy organ dyscyplinarny odrzucił jego argumentację. Zatrudniony skierował zatem sprawę do sądu rejonowego. Ten odrzucił jednak jego odwołanie, uznając, że nieprawidłowo wskazał pozwanego. Funkcjonariusz wniósł apelację do sądu okręgowego, a ten powziął wątpliwości co do tego, kto powinien być stroną pozwaną w tego typu sprawach oraz jaki sąd (rejonowy czy okręgowy) jest właściwy do ich rozpatrywania. Skierował więc zagadnienia prawne do rozstrzygnięcia przez SN.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane