statystyki

Instytut potwierdzi kwalifikacje sapera

autor: Urszula Mirowska-Łoskot15.09.2016, 07:24; Aktualizacja: 15.09.2016, 09:10

Instytuty Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Przemysłu Organicznego, Mechaniki Precyzyjnej oraz Urząd Dozoru Technicznego będą potwierdzać kwalifikacje zawodowe uzyskane za granicą. Tak wynika z projektów rozporządzeń ministra rozwoju w sprawie placówek wyznaczonych do uznawania kwalifikacji zawodowych.

Obecne upoważnienia zachowują moc jedynie do 31 grudnia 2016 r., dlatego istnieje potrzeba wydania kolejnych. Wskazane placówki będą uprawnione do uznawania kwalifikacji zawodowych w profesjach regulowanych, które zostały nabyte w innych krajach Unii Europejskiej, państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej.

Zgodnie z projektem Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie będzie potwierdzał kwalifikacje w takich zawodach jak: operator sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych, maszyn i urządzeń do produkcji betonu, asfaltobetonu, elementów betonowych i kamiennych oraz monter rusztowań.

Z kolei Urząd Dozoru Technicznego w Warszawie będzie uznawał umiejętności niezbędne na takich stanowiskach jak: obsługa dźwigu, konserwator dźwigów, operator wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia. Sprawdzi też uprawnienia do wykonywania działalność w zakresie produkcji rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników ze stali, kucia, prasowania, wytłaczania i walcowania metali, produkcji konstrukcji metalowych, grzejników i kotłów centralnego ogrzewania czy produkcji urządzeń dźwigowych i chwytaków.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane