statystyki

Resort rodziny o urlopach pracowników tymczasowych

autor: Izabela Nowacka15.09.2016, 10:12; Aktualizacja: 15.09.2016, 11:39

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Agencja pracy tymczasowej od ośmiu miesięcy zatrudnia pracownika tymczasowego na podstawie krótkich, z reguły 2-, 3-miesięcznych umów na czas określony. Praca wykonywana jest na rzecz jednego pracodawcy użytkownika w wymiarze 1/8 etatu przez godzinę dziennie. Jaki ustalić wymiar urlopu przysługującego pracownikowi?

Pracownicy tymczasowi nabywają uprawnienia urlopowe na odmiennych zasadach niż ci zatrudnieni bezpośrednio u danego pracodawcy. Prawo do wypoczynku i jego wymiar reguluje tu ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (dalej: ustawa), a nie kodeks pracy (dalej: k.p.). Mianowicie pracownikowi tymczasowemu przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika, przy czym urlop nie przysługuje za okres, za który pracownik wykorzystał u poprzedniego pracodawcy urlop wypoczynkowy przysługujący na podstawie odrębnych przepisów (art. 17 ust. 1 ustawy). Przykładowo więc, jeżeli pracownik z długoletnim stażem pracy, który do 31 sierpnia 2016 r. był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony i w 2016 r. wykorzystał całe 26 dni urlopu, od 1 września 2016 r. podjął pracę w agencji pracy tymczasowej na czas określony do 31 grudnia 2016 r., to agencja do końca roku nie naliczy mu urlopu, gdyż w poprzednim zatrudnieniu, na podstawie kodeksu pracy, wykorzystał cały przysługujący mu wymiar.

A zatem okresem wymaganym do nabycia prawa do dwóch dni urlopu jest jeden miesiąc. Jeżeli pracownik zatrudniany jest kilkakrotnie przez agencję na podstawie umowy terminowej na okresy krótsze niż jeden miesiąc, to sumuje się liczby dni, na które zostały zawarte poszczególne umowy. Jednak ustawa nie określa, jak liczyć ten „jeden miesiąc”.

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że zastosowanie ma w tej kwestii art. 114 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin jest oznaczony w miesiącach lub latach, a ciągłość terminu nie jest wymagana, miesiąc liczy się za 30 dni. Oznacza to, że nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego w wymiarze dwóch dni w razie kilkurazowych, krótszych zatrudnień następuje wtedy, gdy w wyniku sumowania dni pracy pracownik tymczasowy przepracuje 30 dni.

Pracownikowi tymczasowemu udziela się urlopu w dniach, bez przeliczenia na godziny. Czas wolny przypada w dni będące dla niego dniami pracy, przy czym nie ma znaczenia, na ile godzin w danym dniu praca została zaplanowana. Co istotne, urlopu wypoczynkowego udziela agencja, która w tym osobliwym trójstronnym stosunku jest pracodawcą. Natomiast pracodawca użytkownik, który korzysta z siły roboczej pracownika, umożliwia wykorzystanie tego urlopu poprzez udzielenie czasu wolnego od pracy w wymiarze odpowiadaja?cym przysługuja?cemu temu pracownikowi urlopowi wypoczynkowemu, zgodnie z ustaleniami z agencją.


Pozostało jeszcze 51% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane