statystyki

Czy pracodawca może żądać informacji osobistych w CV?

autor: Grzegorz Mitura13.09.2016, 21:00
cv praca

Fałszywa odpowiedź w takiej sytuacji jest jednym ze sposobów ochrony godności osobistej pracownika – stanowi obronę konieczną przed naruszeniem prawa.źródło: ShutterStock

W przygotowanym przez pracodawcę wzorze CV, jaki musieli wypełnić wszyscy kandydaci do pracy, znalazła się prośba o odpowiedź na pytanie, czy w razie zatrudnienia będzie się korzystać (w tym roku i w następnym) z firmowego programu socjalnego obejmującego dzieci wszystkich pracowników. Przy odpowiedzi twierdzącej wymagane było podanie liczby dzieci i ich wieku. Te dane (jak wynikało z adnotacji obok) potrzebne były firmie do celów budżetowych. – Zataiłam informację, że jestem w drugim miesiącu ciąży, i nie zadeklarowałam uczestnictwa w programie. Teraz boję się, że kiedy wyjdzie to na jaw, zostanę zwolniona. Czy pracodawca może to zrobić – niepokoi się pani Agnieszka.

Mamy dobre wieści dla naszej czytelniczki. Osoba podająca przyszłemu pracodawcy nieprawdziwe informacje, których ten nie miał prawa od niej żądać, nie ponosi z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. Może bowiem bronić się przed jego bezprawnym działaniem.

Zakres informacji, jakich ma on prawo żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, to dane osobowe obejmujące: imię (imiona) i nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (adres do korespondencji), wykształcenie oraz przebieg dotychczasowego zatrudnienia.

Jak uznał Sąd Najwyższy, dane dotyczące życia pracownika (kandydata na pracownika) można podzielić na cztery sfery – identyfikacji personalnej, pracy, sferę tajemnicy osobistej i tajemnicy prywatnej. O ile zasadą jest udostępnianie pracodawcy tych, które mieszczą się w zakresie dwóch pierwszych sfer, o tyle pozostałe dane o pracowniku i kandydacie na pracownika (informacje ze sfery osobistej) ustawodawca uznał generalnie za niedostępne. Z jednym wyjątkiem – pracodawca ma prawo żądać informacji stanowiących tajemnicę osobistą, gdy przepis szczególny na to zezwala. Jako przykład można podać regulacje, które wśród rygorów selekcyjnych wymieniają brak karalności.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane