statystyki

Wyższe wynagrodzenie dla cudzoziemca z kwalifikacjami

autor: Urszula Mirowska-Łoskot25.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 25.08.2016, 09:11

5849,67 zł – taką pensję będzie musiał mieć zagwarantowaną obcokrajowiec, aby dostać pozwolenie na zatrudnienie w Polsce. Tak zakłada projekt rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia wymaganego do udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Obecnie minimalne wynagrodzenie dla takiej osoby wynosi 5675,19 zł miesięcznie. Jego wysokość jest określana po to, aby wojewoda mógł zdecydować, czy zostanie wydane pozwolenie na pracę w Rzeczypospolitej Polskiej. Jak bowiem wynika z przepisów ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1650 ze zm.), organ wydając decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na pobyt czasowy w celu podjęcia zatrudnienia w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji jest zobowiązany ustalić nie tylko, czy obcokrajowiec posiada odpowiednie predyspozycje zawodowe, ale również czy spełnia kryterium progu wynagrodzenia. W efekcie wojewoda jest zobowiązany ustalić, czy roczna pensja brutto wynikająca z miesięcznego lub rocznego wynagrodzenia, wskazana w umowie, nie będzie niższa niż minimalne wynagrodzenie określone w rozporządzeniu.


Pozostało 29% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane