statystyki

Bankructwo firmy: Co może zrobić pracownik?

autor: Michał Czpak23.08.2016, 17:00
Jeśli dojdzie do ogłoszenia upadłości przez firmę, jej zobowiązania w zaspokojeniu roszczeń pracowników przejmuje FGŚP.

Jeśli dojdzie do ogłoszenia upadłości przez firmę, jej zobowiązania w zaspokojeniu roszczeń pracowników przejmuje FGŚP.źródło: ShutterStock

Majątek przedsiębiorstwa powoli zajmowany jest przez komorników, szef nie dba o pracowników i spóźnia się z wypłatą  wynagrodzenia od miesiąca. Sprawy przybierają zły obrót. Zastanawiam się, czy nie rozstać się z pracodawcą – pisze zaniepokojony pan Witold. – A może należy podjąć inne działania, które umożliwią mi zadbanie o własny interes – pyta czytelnik.

Czekanie na rozwój wydarzeń w opisanej sprawie może się okazać nie najlepszym rozwiązaniem. Dlatego przed podjęciem decyzji o zwolnieniu się z pracy z winy pracodawcy trzeba zwrócić uwagę na to, czy sytuacja pozwala na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Żeby było to możliwe, to:

Po pierwsze – pracodawca powinien ciężko naruszyć swoje podstawowe obowiązki, które wystarczą do wypowiedzenia umowy o pracę bez wypowiedzenia. Brak wypłaty wynagrodzenia jest ciężkim naruszeniem obowiązków z jego strony.

Po drugie – rozwiązanie umowy o pracę powinno nastąpić przed upływem miesiąca od uzyskania przez pracownika wiadomości o okoliczności, która to uzasadnia, to znaczy od momentu braku wypłaty wynagrodzenia.  

Po trzecie – pracownik powinien złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia na piśmie, wskazując naruszenie, jakiego dopuścił się pracodawca.

Skutkiem rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy jest to, że pracownik ma prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli takiemu rozwiązaniu uległa umowa o pracę zawarta na czas określony, odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia. Ponadto pracownik, wypowiadając umowę, ma prawo m.in. do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop oraz będzie mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane