statystyki

Badania lekarskie pomocne w ustaleniu podstawy zwolnienia

21.07.2016, 18:00; Aktualizacja: 21.07.2016, 18:22
Pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.źródło: ShutterStock

Pracownik nie stawia się do pracy po upływie okresu ochronnego z tytułu długotrwałej niezdolności do wykonywania obowiązków. Czy pracodawca może od razu rozwiązać umowę, czy musi wcześniej skierować zatrudnionego na badania lekarskie?

Co do zasady pracownik jest chroniony przed wypowiedzeniem w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, do której zalicza się okres zwolnienia lekarskiego. W przypadku pracownika zatrudnionego dłużej niż 6 miesięcy czas ochronny trwa przez cały okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku za okres choroby, czyli przez 182 dni i ewentualnie pierwsze trzy miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli po upływie takiego czasu podwładny nadal będzie niezdolny do pracy, firma może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym bez jego winy (art. 53 par. 1 pkt 1 lit. b) k.p.).


Pozostało 1% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane