statystyki

Czy w przypadku ataku hakerskiego na firmę doszło do przestoju?

autor: Łukasz Guza21.07.2016, 07:28; Aktualizacja: 21.07.2016, 09:10
smartwatch, praca

Czy w czasie przestoju zatrudnionym można powierzyć inne obowiązki?źródło: ShutterStock

Wynagrodzenie przestojowe nie będzie przysługiwać zatrudnionemu, jeśli przyczynił się do skutecznego włamania elektronicznego - mówi w wywiadzie dla DGP Halina Kwiatkowska, radca prawny w Kancelarii Chałas i Wspólnicy.

W związku z rozwojem nowoczesnych technologii pojawiają się nowe zagrożenia związane z ingerencją w pracę firm. Czy w przypadku ataku hakerskiego na przedsiębiorstwo, wskutek którego nastąpiła przerwa w działalności wszystkich jego jednostek, można stwierdzić, że doszło do przestoju?

Jeśli działalność hakerska przeszkodziła w normalnym funkcjonowaniu firmy, wówczas można uznać, że doszło do przestoju w rozumieniu art. 81 k.p. W literaturze i orzecznictwie przestój definiowany jest bowiem jako występowanie nieplanowanej, przejściowej przerwy w wykonywaniu pracy, spowodowanej zaburzeniami natury technicznej bądź organizacyjnej, powstałymi z przyczyn dotyczących pracodawcy, a nie pracownika. Bez znaczenia pozostaje to, czy pracodawca przyczynił się do wystąpienia takich zdarzeń (np. poprzez brak lub niedostateczne zabezpieczenie systemu informatycznego firmy), czy też nie.

Jakie skutki w sferze pracowniczej wywołuje przestój?


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane