statystyki

Jak umowę o dzieło odróżnić od zlecenia

autor: Jan Ludwikowski18.07.2016, 19:00
W umowie o dzieło ważny jest rezultat, a nie wykonywanie czynności z należytą starannością.

W umowie o dzieło ważny jest rezultat, a nie wykonywanie czynności z należytą starannością.źródło: ShutterStock

Pan Łukasz zawarł umowę o dzieło z dużym przedsiębiorstwem. – Do moich obowiązków należy wykonywanie drewnianych skrzyń transportowych – mówi czytelnik. – Świadczyłem już kiedyś podobne czynności, tylko że w ramach zlecenia. Czym się różnią te dwie umowy – pyta czytelnik.

Odróżnienie umowy o dzieło od zlecenia może sprawiać spore problemy. Zdarza się, iż prawdziwy charakter postanowień wiążących strony ocenia sąd. Takie sprawy trafiają często do wydziałów ubezpieczeń społecznych. ZUS może bowiem kwestionować, czy wykonawca rzeczywiście działał w ramach umowy o dzieło. Ma to duże znaczenie, ponieważ w ramach zlecenia istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Nie ma go w przypadku umowy o dzieło. Dlatego główną konsekwencją tej formy zatrudnienia jest brak ubezpieczenia.

Gdyby ZUS przeprowadził kontrolę i doszedł do wniosku, że w rzeczywistości zawarto umowę-zlecenie, to pan Łukasz nie powinien mieć większych powodów do zmartwień. Decyzja będzie miała negatywne skutki głównie dla przedsiębiorcy, z którym czytelnik podpisał kontrakt. Powstanie bowiem po jego stronie obowiązek opłacenia zaległych składek do ZUS.

Warto wiedzieć, że istnieją kryteria, które pomagają stwierdzić, z jaką formą pracy mamy do czynienia. Umowa o dzieło charakteryzuje się przede wszystkim brakiem stosunku podrzędności.


Pozostało jeszcze 44% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane