statystyki

Umowa o pracę z podpisem elektronicznym

autor: Bożena Wiktorowska11.07.2016, 07:34; Aktualizacja: 11.07.2016, 08:44
umowa, prawo, podpis

W przypadku prowadzenia akt w postaci tradycyjnej papierowej – dotychczasowe zasady przechowywania nie ulegają zmianom.źródło: ShutterStock

Od 2018 r. możliwe będzie prowadzenie e-dokumentacji pracowniczej, w tym m.in. przyjmowanie e-umów o pracę potwierdzonych jedynie kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi, jak również digitalizacja już istniejących papierowych dokumentów.

Pracodawcy będą mogli prowadzić elektroniczną teczkę pracownika, do której będzie trafiała np. e-ewidencja czasu pracy. Taką możliwość przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją, którego założenia trafiły w zeszłym tygodniu do konsultacji.

Projekt założeń wskazuje także, że minister pracy będzie zobowiązany do przygotowania rozporządzenia w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców e-dokumentacji, określającej strukturę elektronicznych akt osobowych. Konieczne będzie opracowanie takiego oprogramowania do prowadzenia akt osobowych pracownika, aby możliwe było przekazywanie danych zarówno do podmiotów przechowujących akta pracownicze, jak i do Archiwów Państwowych. Zakłada się, że system powinien współpracować z programem e-Płatnik w przypadkach, gdy przepisy przewidują konieczność przekazania ich do ZUS.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane