statystyki

Firma nie zapłaci za prywatne telefony pracownika

autor: Jakub Styczyński11.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 30.06.2016, 13:17
Pracownik nie może być całkowicie pozbawiony możliwości incydentalnego posługiwania się niektórymi sprzętami służbowymi.

Pracownik nie może być całkowicie pozbawiony możliwości incydentalnego posługiwania się niektórymi sprzętami służbowymi.źródło: ShutterStock

TEZA: Bezpodstawne jest przerzucanie na pracodawcę ryzyka ponoszenia kosztów pozasłużbowych połączeń telefoniczno-internetowych wykonanych w prywatnym interesie pracownika, ponieważ wyrządzenie pracodawcy szkody przez używanie służbowego telefonu do celów prywatnych nie jest działaniem w granicach ryzyka pracodawcy ani dopuszczalnego ryzyka pracownika.

Sygn. akt II PK 31/15, WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 22 marca 2016 r.

STAN FAKTYCZNY

Pracownik był zatrudniony w towarzystwie ubezpieczeniowym (dalej: TU) na podstawie umowy o pracę na pół etatu od 1 czerwca 2011 r. do 31 stycznia 2012 r. TU rozwiązało ten kontrakt bez zachowania okresu wypowiedzenia 3 sierpnia 2011 r. Przyczyną zakończenia stosunku pracy było nieuprawnione używanie przez pracownika telefonu służbowego do celów prywatnych, które spowodowało wyrządzenie pracodawcy szkody w wysokości 37 tys. zł. Podwładny wykonywał z telefonu służbowego połączenia krajowe, zagraniczne i internetowe poza godzinami pracy oraz w dni wolne od pracy. Średnie wysokości rachunków innych zatrudnionych wynosiły ok. 200 zł miesięcznie, natomiast w przypadku pozwanego pracownika jedynie za czerwiec 2011 r. było to aż 36 140 zł. Złożona przez pracodawcę reklamacja w związku z wysokością faktury na usługi telekomunikacyjne nie została uwzględniona przez operatora, gdyż wszystkie połączenia zostały wykonane z telefonu pracownika i nie budziły wątpliwości pod względem technicznym.

Sąd I instancji uznał, że działania zatrudnionego stanowiły naruszenie kodeksu pracy i regulaminu pracy obowiązującego u pracodawcy poprzez nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych. Sam podwładny nie negował, że świadomie używał telefonu do celów prywatnych, i był gotowy uregulować nadwyżkę rachunku, jednak kwota bardzo go zaskoczyła. Sąd orzekł tym samym na korzyść TU.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane