Rząd uwolni wynagrodzenia w gminach? PiS otworzy drogę do podwyżek

autor: Tomasz Żółciak17.05.2016, 07:30; Aktualizacja: 18.05.2016, 11:31
podatki dokumenty urzędnik

Sukces gmin może okazać się połowiczny.źródło: ShutterStock

Lokalne władze namawiają rząd do uwolnienia wynagrodzeń w gminach. Resort pracy zapowiada zmiany, które otworzą drogę do podwyżek. Choć pod kątem finansowym sytuacja w samorządach nie wygląda różowo (zadłużenie ponad 70 mld zł, zadania zlecane bez zapewnienia środków), to gdy przychodzi do tematu wzrostu płac, np. dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, pieniądze szybko się znajdują.

Samorządy lobbują za uwolnieniem wynagrodzeń lokalnych włodarzy. Związek Miast Polskich (ZMP) przeprowadził sondę wśród swoich członków. Spośród 115 miast tylko 13 stwierdziło, że nie oczekuje żadnych zmian w przepisach. Tłumaczą się niskimi budżetami sprawiającymi, że już teraz mają problem z zabezpieczeniem środków na wynagrodzenia. Ale pozostałe 102 opowiedziały się za zmianą zasad wynagradzania.

Obecnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych określa maksymalne stawki dotyczące wynagrodzenia burmistrza, zastępcy burmistrza oraz skarbnika. Stawki te nie są aktualizowane od lat. Zdaniem samorządów ma to negatywne skutki. „Urzędy stały się atrakcyjne dla początkujących urzędników z wykształceniem licencjackim, najczęściej nie na uniwersyteckim czy politechnicznym poziomie. Niskie zarobki powodują, że urzędy stają się miejscem pracy osób dopiero wchodzących w życie zawodowe, które po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia odejdą do pracy w organizacjach korporacyjnych, bankach, większych zakładach pracy lepiej wynagradzających za wykształcenie i doświadczenie zawodowe” – przestrzega ZMP.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

  • sitwa(2016-05-17 08:49) Zgłoś naruszenie 183

    a dlaczego nie pytaja bezpośrednio wyborców?!?!?!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • wyborca(2016-05-18 08:51) Zgłoś naruszenie 162

    Szok! Samorządowcy zarabiają stanowczo za dużo, dlatego mowa o podwyżkach jest przegięciem.

    Odpowiedz
  • fff(2016-05-18 09:45) Zgłoś naruszenie 161

    i tak oto zgłaszają sie kolejne chętne sępy do utuczenia się na naszych emeryturach skradzionych z OFE: 1. Samorządowcy (pewnie tylko sama góra partyjnych przy..sów) 2. Prezesi i zarzady spółek skarbu państwa - pensje oderwane od realiów dla partyjnych przy..sów 3. Wiceprezydenci Warszawy - pensje po 300-400 tyś złotych rocznie!!! dla partyjnych przy..sów 4. Posłowie - podwyżki na prowadzenie biur (nikomu niepotrzebnych) dla partyjnych przy..sów 5. Partyjne przy..sy w trybunałach - pensje po 25 tyś zł 6. Podwyższenie taks radcowskich i notarialnych dla przy..sów itd, itp

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • abc(2016-05-18 09:37) Zgłoś naruszenie 161

    Zwracam uwagę, że w całym artykule nie pojawia się ani jedno nazwisko. A szkoda, bo chciałbym bardzo poznać nazwisko BANDZIORA których chce zajumać część naszych emerytur skradzionych z OFE!

    Odpowiedz
  • autor(2016-05-17 23:03) Zgłoś naruszenie 150

    Wójt byle gminy zarabia 12 tys złotych - jak wojewoda! to już jest przegięcie. ma dostać jeszcze więcej??? ZA CO???? z czego???? z pensji uzyskanej po zwolnieniu dwóch specjalistów????

    Odpowiedz
  • ja(2016-05-17 10:28) Zgłoś naruszenie 93

    „Urzędy stały się atrakcyjne dla początkujących urzędników z wykształceniem licencjackim, najczęściej nie na uniwersyteckim czy politechnicznym poziomie. Niskie zarobki powodują, że urzędy stają się miejscem pracy osób dopiero wchodzących w życie zawodowe, które po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia odejdą do pracy w organizacjach korporacyjnych, bankach, większych zakładach pracy lepiej wynagradzających za wykształcenie i doświadczenie zawodowe” – przestrzega ZMP. To prawda, ale to dobry mechanizm. Nikt przecież nie chce urzędasów przyspawanych do stołków?

    Odpowiedz
  • alek(2016-05-17 11:40) Zgłoś naruszenie 92

    „Urzędy stały się atrakcyjne dla początkujących urzędników z wykształceniem licencjackim, najczęściej nie na uniwersyteckim czy politechnicznym poziomie. Niskie zarobki powodują, że urzędy stają się miejscem pracy osób dopiero wchodzących w życie zawodowe, które po zdobyciu kilkuletniego doświadczenia odejdą do pracy w organizacjach korporacyjnych, bankach, większych zakładach pracy lepiej wynagradzających za wykształcenie i doświadczenie zawodowe” Niby tak,ale nawet jak ktos ma dobre wykształcenie i doswiadczenie to bez znajomosci posady w gminie nie dostanie. A nie jeden pracownik samorzadowy zarabia wiecej niz pracownik w korpo, czy na swoim biznesie.

    Odpowiedz
  • czytelnik(2016-05-19 09:57) Zgłoś naruszenie 10

    znów winien PiS, przecież nikt nie każe podwyższać cen, wybierać do rad samorządowych ludzi nie pazernych, u nas już jest drogo, a wynagrodzenia w spólce MWiK gigantyczne

    Odpowiedz
  • pracujaca biedota rzadowa(2016-05-22 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    a kiedy rząd zadba o swoje owieczki na samym dole, bo ich wynagrodzenia to jałmużna, wstyd się przyznać jaka jest jej wysokość, bo nikt nie chce aż uwierzyć.

    Odpowiedz