Mniej wypadków przy pracy. Ale wciąż są kosztowne

autor: Łukasz Guza04.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.05.2016, 08:10
wypadek w pracy, praca, pracownik

W niektórych branżach nieprzestrzeganie zasad bhp wciąż jest jednak powszechnym problemem.źródło: ShutterStock

W ubiegłym roku w wypadkach przy pracy poszkodowanych zostało 2,3 tys. osób, czyli o 10,5 proc. mniej niż w 2014 r. Ubyło też ofiar śmiertelnych takich zdarzeń – zginęły 272 osoby, a 709 doznało ciężkich obrażeń ciała (odpowiednio o 14,4 proc. oraz 16,5 proc. mniej niż w 2014 r.). Tak wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Wskazują one na poprawę sytuacji w zakresie warunków wykonywania pracy.

W niektórych branżach nieprzestrzeganie zasad bhp wciąż jest jednak powszechnym problemem. Chodzi przede wszystkim o sektor budowlany, przetwórstwa przemysłowego i transportu (w tych branżach odnotowano odpowiednio 80, 57 i 32 wypadki śmiertelne). Dla przykładu aż 78 proc. skontrolowanych w ubiegłym roku firm budowlanych nie przestrzegało wymogów w zakresie poręczy ochronnych przy rusztowaniach, a 65 proc. nieprawidłowo zabezpieczało stropy. Tymczasem upadki z dachu lub stropu były jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych wypadków (obok np. porażenia prądem lub upadku z drabiny).

– Podstawowymi problemami w zakresie bhp są brak wiedzy o zasadach bezpiecznej pracy, w tym również wśród pracodawców, oraz nieegzekwowanie wymogów i przepisów, co skutkuje tym, że pracownicy nie wyrabiają prawidłowych nawyków dotyczących bezpieczeństwa – tłumaczy Marek Nościusz, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (OSPSBiHP).


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane