Lakoniczne przyczyny zwolnienia nie gwarantują powrotu do pracy

autor: Artur Radwan12.04.2016, 20:00
Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji.

Nauczycielka odwołała się do sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Pedagog wczesnoszkolny, który w sposób mało przejrzysty został wytypowany do zwolnienia, może liczyć na odszkodowanie, ale nie na przywrócenie do pracy – orzekł Sąd Najwyższy.

Kobieta została zatrudniona w szkole podstawowej we wrześniu 1982 r. jako nauczyciel oddziału przedszkolnego w pełnym wymiarze godzin. W kwietniu 2000 r. otrzymała stopień awansu nauczyciela mianowanego, a siedem lat później dyplomowanego. W roku szkolnym 2012/2013 miała 14/18 etatu zajęć wczesnoszkolnych i 4/18 rewalidacyjnych. Pod koniec kwietnia 2013 r. dyrektor poinformowała nauczycieli, że w roku szkolnym 2013/2014 będzie o jeden oddział mniej i do podziału są tylko 104 godziny tygodniowo. A to oznaczało, że dla jednego nauczyciela zabraknie pracy.

Do zwolnienia wytypowano skarżącą, przy czym dyrekcja placówki chcąc uniknąć rozwiązania umowę o pracę poprosiła pozostałych nauczycieli, aby każdy z nich zrezygnował z jednej godziny zajęć. Dzięki temu kobieta zachowałaby niepełny wymiar etatu. Zainteresowana nie wyraziła jednak zgody na taki wymiar czasu pracy. W efekcie 8 maja 2013 r. otrzymała pismo o rozwiązaniu umowy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę tej decyzji podano zmiany organizacyjne.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • FIOLA(2016-04-12 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Bo tak to jest jak wszstko na łbie stoi. Zwizkowcy rządzą, zamiast bronić pracowników. Żeby w kraju było dobrze, to zwiąkowcy nie powinni brać się za zarządzanie czymkolwiek. A prawo powinni tworzyć ci co się na tym znają, nie oglądając się na naciski lobbystów tylko na cele państwa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane