Najważniejsze cechy pracodawcy godnego zaufania, respondenci wskazali na zatrudnienie na podstawie umowy o pracę (35%) oraz jego stabilność (35%). To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania, realizowaną w 2021 r., jeszcze w czasie pandemii, wynika z badania zrealizowanego przez Panel Badawczy Ariadna na zlecenie organizatorów Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. Możliwość pracy na etacie, jako jedną z kluczowych cech godnego zaufania pracodawcy obecnie wskazuje 33% więcej badanych więcej niż w 2021 r., podkreślono.

"Niepewność związana z wojną na Ukrainie czy podwyższoną inflacją, ryzykiem spowolnienia gospodarczego, a także wspomnienie niedawnej przecież pandemii sprawiają, że dla pracowników najcenniejszą wartością jest wciąż stabilność zatrudnienia. Wyniki badań opracowanych na rzecz Konkursu Pracodawca Godny Zaufania jednoznacznie wskazują, że etat jest najbardziej pożądaną formę zatrudnienia przez pracowników" - skomentował dyrektor Instytutu ESG Damian Kuraś, cytowany w komunikacie.

Płaca musi być na czas

W 2021 r. jako najważniejszą cechę dobrego pracodawcy, badani wskazywali brak opóźnień w wypłacaniu wynagrodzeń (24%) - czyli również cechę powiązaną ze stabilnością zatrudnienia. W bieżącej edycji badania odpowiedź ta osiągnęła taki sam wynik procentowy (co jednak dało jej dopiero czwarte miejsce wśród najpopularniejszych odpowiedzi), podkreślono w materiale.

"Czas pandemii był okresem podwyższonej niepewności, również na rynku pracy. Istniała poważna obawa, że branże szczególnie nią dotknięte jak gastronomia, hotelarstwo i turystyka, ale także część firm produkcyjnych, handlowych będą zmuszone do redukcji zatrudnienia, nie będą też w stanie wywiązać się ze zobowiązań finansowych wobec pracowników. Na szczęście wsparcie dla biznesu ze strony tarcz antycovidowych sprawiło, że gospodarcze skutki pandemii zostały złagodzone" powiedziała prezes Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu Alice Neffe.

Najważniejsze benefity pracownicze

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że w ciągu ostatnich dwóch lat pracownicy nie zmienili zdania, które benefity pracownicze są dla nich najważniejsze. Nadal najbardziej oczekiwane są:

  • zachęty wspierające wypoczynek - dodatki do wyjazdów dla dzieci, tzw. "wczasy pod gruszą"
  • zdrowotne - prywatna opieka medyczna
  • dofinansowanie edukacji i nabywania nowych kompetencji.

Badanie powstało na zlecenie organizatorów Konkursu Pracodawca Godny Zaufania. Trwa właśnie nabór do XIII edycji Konkursu dla firm stwarzających przyjazne środowisko pracy i stawiających na innowacje.

"Inicjatywa Konkursu Pracodawcy Godnego Zaufania od 13 lat nagradza najlepsze i najbardziej efektywne rozwiązania. Nagradzani są po prostu dobrzy pracodawcy, którzy nie tylko grają fair z zespołem swojej firmy i troszczą się o otoczenie społeczne swojego biznesu, ale robią coś więcej - wyznaczają standardy dla polskich przedsiębiorców, tworzą nowe trendy w dziedzinie HR i relacji pracowniczych i pokazują, że bycie godnym zaufania przedsiębiorcą i pracodawcą po prostu się opłaca" - powiedział Kuraś.

(ISBnews)