statystyki

Sąd może przyznać odszkodowanie zamiast przywrócenia do pracy

autor: Mariusz Stępień24.02.2016, 08:55; Aktualizacja: 24.02.2016, 09:22
praca, stres, zmęczenie

Pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy od złożonego mu wypowiedzenia w ciągu 7 dni od jego otrzymania.źródło: ShutterStock

Pominięty przy awansie kolega zaczął publicznie kwestionować decyzje szefa. W swój spór z nim angażował przy tym skutecznie innych pracowników działu. W końcu otrzymał wypowiedzenie. Jak się później okazało, pracodawca zrobił to bez konsultacji ze związkiem zawodowym. Czy sąd, jeśli kolega o to wystąpi, będzie musiał przywrócić go do pracy – pyta pan Zbigniew.

Pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy od złożonego mu wypowiedzenia w ciągu 7 dni od jego otrzymania. W swoim odwołaniu może zakwestionować powód zwolnienia albo sposób, w jaki zostało ono przeprowadzone. Decydując się na wypowiedzenie umowy pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy na czas nieokreślony, pracodawca musi bowiem przestrzegać określonych reguł. Ma m.in. obowiązek pisemnego zawiadomienia reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę, podając przyczynę tego wypowiedzenia. Samo wypowiedzenie zaś, oprócz tego, że powinno być złożone na piśmie, musi zawierać uzasadnienie oraz pouczenie pracownika o jego prawie do odwołania do sądu pracy.

Uchybienia szefa pomogą pracownikowi

Nieprzestrzeganie przez pracodawcę tych zasad nie oznacza oczywiście, że złożone pracownikowi wypowiedzenie będzie nieważne. Mimo bowiem popełnionych przez pracodawcę błędów umowa rozwiąże się z upływem przysługującego mu okresu wypowiedzenia. Jednak jeśli odwoła się on do sądu, ma duże szanse na podważenie decyzji o zwolnieniu. W razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy – stosownie do żądania pracownika – orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu – o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane