statystyki

Czternastka na raty w Katowickim Holdingu Węglowym: PIP nakaże wypłatę świadczenia pracownikom

autor: Łukasz Guza10.02.2016, 07:20; Aktualizacja: 10.02.2016, 07:55
górnik-kopalnia-przemysł

Inspektor ma prawo nakazać wypłatę należnych środków pracownikom.źródło: ShutterStock

Brak kompromisu z załogą może utrudnić próby ratowania kondycji finansowej firm zatrudniających nawet kilka tysięcy osób. Wystarczy sprzeciw choćby jednej organizacji związkowej. Przekonał się o tym Katowicki Holding Węglowy.

Firma ze względu na trudną sytuację finansową w całej branży zaproponowała wypłatę nagrody rocznej (tzw. czternastki) w dwóch ratach (w marcu i czerwcu 2016 r.). Aby było to możliwe, należało zawrzeć porozumienie z ośmioma związkami zawodowymi – sygnatariuszami zakładowego układu zbiorowego pracy. Akt ten (podobnie jak porozumienie o niestosowaniu niektórych jego postanowień z 2014 r.) przewiduje bowiem jednorazową wypłatę czternastki. Na to nie zgodziły się jednak dwie z ośmiu wspomnianych organizacji. W związku z tym pracodawca samodzielnie podjął taką decyzję. Takie działanie powoduje jednak dla firmy istotne ryzyko.

– W świetle prawa pracodawca zwleka bowiem z wypłatą należnego świadczenia. Zatrudnieni mogą więc np. złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy – tłumaczy Izabela Zawacka, radca prawny i wspólnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • k(2016-02-10 10:05) Zgłoś naruszenie 20

  brak wokół pieniędzy na kazdym niemal szczeblu funkcjonowania to karygodne zjawisko, gdzie indziej jak brakowao to obcinali z dnia na dzień, w ogóler nikogo nie obchodizło czy masz jakieś plany, kredyt itp. , „robisz „ za sporo mniej albo ..., to też karygodne w Polsce o ustrioju np. Ameryko Łacińskiej c w rodzju np. Watykan z bogactwem i reszta gdzieś nisko w hierarcjii zamożnosci albo bogacze wyrastajacy z dnia na dzien jak grzyby po ,...!,

  Odpowiedz
 • --(2017-06-10 06:53) Zgłoś naruszenie 10

  Czternastka w ledwo zipiącej firmie :-) też bym tak chciał :-)

  Odpowiedz
 • xxx(2016-02-10 22:31) Zgłoś naruszenie 01

  Każdy rząd boi się górników. PIS również się boi. Zobaczymy co PIS zaproponuje im

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane