statystyki

Czternastka na raty w Katowickim Holdingu Węglowym: PIP nakaże wypłatę świadczenia pracownikom

autor: Łukasz Guza10.02.2016, 07:20; Aktualizacja: 10.02.2016, 07:55
górnik-kopalnia-przemysł

Inspektor ma prawo nakazać wypłatę należnych środków pracownikom.źródło: ShutterStock

Brak kompromisu z załogą może utrudnić próby ratowania kondycji finansowej firm zatrudniających nawet kilka tysięcy osób. Wystarczy sprzeciw choćby jednej organizacji związkowej. Przekonał się o tym Katowicki Holding Węglowy.

Firma ze względu na trudną sytuację finansową w całej branży zaproponowała wypłatę nagrody rocznej (tzw. czternastki) w dwóch ratach (w marcu i czerwcu 2016 r.). Aby było to możliwe, należało zawrzeć porozumienie z ośmioma związkami zawodowymi – sygnatariuszami zakładowego układu zbiorowego pracy. Akt ten (podobnie jak porozumienie o niestosowaniu niektórych jego postanowień z 2014 r.) przewiduje bowiem jednorazową wypłatę czternastki. Na to nie zgodziły się jednak dwie z ośmiu wspomnianych organizacji. W związku z tym pracodawca samodzielnie podjął taką decyzję. Takie działanie powoduje jednak dla firmy istotne ryzyko.

– W świetle prawa pracodawca zwleka bowiem z wypłatą należnego świadczenia. Zatrudnieni mogą więc np. złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Pracy – tłumaczy Izabela Zawacka, radca prawny i wspólnik w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • k(2016-02-10 10:05) Zgłoś naruszenie 20

  brak wokół pieniędzy na kazdym niemal szczeblu funkcjonowania to karygodne zjawisko, gdzie indziej jak brakowao to obcinali z dnia na dzień, w ogóler nikogo nie obchodizło czy masz jakieś plany, kredyt itp. , „robisz „ za sporo mniej albo ..., to też karygodne w Polsce o ustrioju np. Ameryko Łacińskiej c w rodzju np. Watykan z bogactwem i reszta gdzieś nisko w hierarcjii zamożnosci albo bogacze wyrastajacy z dnia na dzien jak grzyby po ,...!,

  Odpowiedz
 • --(2017-06-10 06:53) Zgłoś naruszenie 10

  Czternastka w ledwo zipiącej firmie :-) też bym tak chciał :-)

  Odpowiedz
 • xxx(2016-02-10 22:31) Zgłoś naruszenie 01

  Każdy rząd boi się górników. PIS również się boi. Zobaczymy co PIS zaproponuje im

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane