statystyki

Reformy sektora węglowego: Głośny ślub i huczny rozwód?

autor: Karolina Baca-Pogorzelska08.02.2016, 07:44; Aktualizacja: 08.02.2016, 09:30

Po ośmiu latach rządów koalicji PO-PSL, która nie zrobiła w zasadzie nic w kwestii reformy sektora węglowego, górnicze związki zawodowe w większości zaufały PiS. Jednak tym razem cierpliwość zaczyna im się kończyć bardzo szybko. Miodowego miesiąca po tym mariażu nie będzie.

Gdy słucham przedstawicieli resortu energii, to nie wiem już, czy mam rozdwojenie, czy roztrojenie jaźni. Odnoszę wrażenie, że minister Tchórzewski i jego zastępcy (wiceministrowie Tobiszowski i Kowalczyk) mówią zupełnie o czym innym i innymi językami. Ale najbardziej w tym wszystkim bawi mnie to, że dla ratowania Kompanii Węglowej realizowany będzie plan ministra Wojciecha Kowalczyka, który był także wiceministrem gospodarki, a potem Skarbu Państwa w rządzie Ewy Kopacz. Wtedy PiS zrównał jego plan z ziemią. W zasadzie „bawi” to złe określenie, bo sytuacja górnictwa węgla kamiennego jest tragiczna. I nie jest to wcale przesadzone słowo. Wszyscy patrzą na największą Kompanię Węglową, która ledwo zipie, ale nie każdy wie, że o być albo nie być walczy Jastrzębska Spółka Węglowa. Kilkuset milionów złotych brakuje też Katowickiemu Holdingowi Węglowemu.

Tymczasem co jest głównym tematem newsów węglowych? A na przykład to, że nowa KW będzie się nazywać Polska Grupa Górnicza, a z KHW może powstać Polski Holding Węglowy (w który ma zainwestować energetyka – zresztą podobnie jak w KW). Szyldy. Mniej więcej jak zmiana nazwy Ministerstwa Gospodarki na Ministerstwo Energii (które jak na razie z energią niewiele ma wspólnego).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie