statystyki

Nowa grupa zawodowa: Ukrainka z zamieszkaniem. W szarej strefie

autor: Sylwia Czubkowska31.07.2015, 09:11; Aktualizacja: 31.07.2015, 09:16
opieka, opiekun, emeryt

28 913 zezwoleń na pracę dla Ukraińców wydano w ubiegłym roku w Polsceźródło: ShutterStock

Ładne mieszkanie? Nie, to nieważne. Różnica jest tylko w pieniądzach. I czy kłótni jakichś nie będzie – mówi Larysa, jedna z setek, a może tysięcy Ukrainek, które po cichu, w szarej strefie, stają się nową grupą zawodową w Polsce. Tanimi, nielegalnymi opiekunkami osób starszych.

Halina wygląda raczej na 58 lat, nie bardzo ma ochotę ani na kawę, ani na herbatę, wreszcie zgadza się namawiana napić w pizzerii, w której siadamy, soku. – Ja tu mieszkam obok, to nie jestem spragniona – tłumaczy się. – Trzy lata w Polsce pracuję, trochę na malinach i borówkach, ale teraz to głównie przy starszych osobach. Pierwsza była pani Maria. No źle u niej nie było, ale szybko zmarła. Po trzech miesiącach. A potem to tu, w pobliżu, trafiłam do pani Ani. O, to dobra kobieta była, dobra – opowiada.

– To dlaczego pani u niej nie pracuje?

– A ona też już zmarła. 87 lat miała. Ja tam u niej ponad dwa lata byłam. Parkinsona miała, to i trzeba się nią było mocno zajmować. Gotowałam jej, ale ona zawsze mnie pytała, czy ja też zjadłam. Zakupy robiłam i zawsze wszystko z rachunkami przynosiłam. Bo ja zawsze, wie pani, biorę paragony, ze mną nie ma, że jakieś pieniądze znikną. Leki jak pokazane dawałam, na spacery do parku chodziłyśmy. Pani Ania taką była kiedyś redaktorką od książek.

– W wydawnictwie pracowała?

– O, tak, tak właśnie, i zawsze, do końca, bardzo dużo czytała i mnie dawała do czytania. Dobra była. Jak ja się spłakałam na pogrzebie.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane