statystyki

Ustawa PiS o służbie cywilnej: Otwarte konkursy wróciły do projektu. Na chwilę

autor: Artur Radwan29.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 29.12.2015, 08:19
Posłowie PiS tłumaczą także, że nowy sposób powoływania dyrektorów i ich zastępców nie wyklucza przeprowadzania konkursów.

Posłowie PiS tłumaczą także, że nowy sposób powoływania dyrektorów i ich zastępców nie wyklucza przeprowadzania konkursów.źródło: ShutterStock

Przywrócenie otwartego i konkurencyjnego naboru na wyższe stanowiska w służbie cywilnej, a także wymóg posiadania doświadczenia w administracji.

Takie m.in. zmiany znalazły się w sprawozdaniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych do projektu nowelizacji ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1111 ze zm.). Dziś w Sejmie odbędzie się jego drugie czytanie.

W pierwotnej wersji projektu zakładano, że konkursy mają dotyczyć wszystkich stanowisk poza tymi przewidzianymi dla dyrektorów i ich zastępców. Oni bowiem mieli być powoływani w trybie kodeksu pracy. W trakcie prac nad nowelizacją komisja głosami opozycji przegłosowała jednak poprawki, które przywracają obecne procedury.

– Wykorzystano sytuację, że na posiedzeniu nie było wystarczającej liczby posłów z PiS – tłumaczy prof. Józefa Hrynkiewicz, członek komisji z klubu PiS.

– We wtorek zamierzamy wnieść poprawki do projektu przedstawionego przez komisję. Bez tych zmian cała nowelizacja mija się z celem – stwierdza Artur Górski, poseł PiS. – Nie pozwolimy na to, aby opozycja wysadziła projekt w powietrze – dodaje.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Michał(2015-12-29 10:22) Zgłoś naruszenie 33

  Jak widać dla PiSu ważniejsze były znajomości i kolesiostwo niż prawdziwy konkurs z badaniem wiedzy i kompetencji kandydatów. Ehh...

  Odpowiedz
 • trol(2015-12-29 12:39) Zgłoś naruszenie 35

  Odciągane świnie od koryta kwiczą

  Odpowiedz
 • sa(2015-12-30 15:18) Zgłoś naruszenie 10

  Konkursy powinno się usprawnić ,wybierać doświadczonych ,wykształconych pracowników często z wymaganymi uprawnieniami w branży, a nie nieudaczników od noszenia ulotek partyjnych czy teczek za szefem i nowa kasa np. w Orlen za 200tys., naszym kosztem . Bo wtedy RP nie ma fachowców , wydawane są głupawe decyzje, przepisy, oceny sytuacji, wnioski. Szuka się ekspertów na zlecenie wokoło poza urzędem ,bo niby Ci z grubą kasą wepchani do instytucji, tego nie umieją, pytanie to po co Oni tam są ???. Dlatego jestem za dobrym doborem kadr to jest w interesie Obywateli i RP .Publicznie, jawnie prowadzonym konkursem z uzasadnieniem wyboru, aby każdy mógł to sprawdzić co wyczynia władza, za co płaci z naszych podatków, bez żadnego kamuflażu. Niech PiS nie idzie drogą tych POpartych PSL ,zdemoralizowanych dogłębnie, bo też może dużo stracić w oczach Wyborców !!!!

  Odpowiedz
 • gal anonim(2015-12-30 11:15) Zgłoś naruszenie 01

  ja wiem co teraz się dzieje z rekrutacją do pracy w urzędach warszawskich; mój znajomy aplikował już chyba na 5 stanowisk, przeszedł test, bardzo dobrze, rozmowa wyśmienicie, pani mówi ma jedna osoba z komisji, Pan posiada b. dużą wiedzę. A okazuje się, że pojawiają się osoby i to w sposób zauważalny, bo ten znajomy typował że jeśli to jest ustawka to osoba dostanie pracę nie pomylił się w żadnym przypadku.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane