Fałszywe zwolnienia lekarskie uderzają firmy po kieszeni. Jak skontrolować chorego pracownika?

autor: Michał Wach, Tomasz Wróblewski12.11.2015, 20:00
Warto zwrócić uwagę na specjalizację lekarza wydającego zwolnienie.

Warto zwrócić uwagę na specjalizację lekarza wydającego zwolnienie.źródło: ShutterStock

Odczuwają to szczególnie na wstępnym etapie choroby pracownika, gdy wynagrodzenie z tego tytułu wypłacają z własnych środków. Pracodawcy chcą walczyć z podrobionymi L-4, ale nie wiedzą jak.

Problem jest poważny, bo fałszywe zwolnienia lekarskie do złudzenia przypominają te prawdziwe i w internecie to prawdziwa plaga. Są jednak sposoby, by nie dać się oszukać. Pracodawcy nie są też wyłącznie zdani na kontrole z ZUS.

Kontrola formalna

Płatnik składek, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, ma wiele uprawnień kontrolnych. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. nr 65 poz. 743) pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy zaświadczenie lekarskie:

1) nie zostało sfałszowane,

2) zostało wydane zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu ich wystawiania.

Pierwszą czynnością po dostarczeniu przez pracownika zwolnienia powinno być więc porównanie go z oficjalnym wzorem, który jest dostępny m.in. na stronie ZUS. [ramka]

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • I(2015-11-12 20:17) Zgłoś naruszenie 10

  TAK BO NAAPRAWDĘ CHORY KTORY NIE JEST PEWIEN POMIMO UMOWY O PRACĘ NP NA 5 LAT DRZE ZWOLNIENIE KTÓRE DOSTAŁ OD SPECJALISTY UCCIEKA ZE ZŁAMANYM SRODSTOPIEM PRZED ZAŁOZENIEM GIPSU ,I BIERZE NAJWYZEJ 5 DNI ,CO MA POTRĄCONE 80PROC ,NAJEPEJ WZIĄSC POŁ ROKU ,WTEDY PRACOWNIK ZYSKA ,A FIRMA STRACI NO ALE PO DOSWIADCZENIU PRZEKONALAM SIE ZE LEPIEJ POJSC NA ZWOLNIENIE NIZ URLOP ,BO NIE ZAWSZE SIE UDA WZIĄSC URLOP ,PŁATNY ,I BEZPŁATNY ,BO WTEDY FIRMA MOZE ZWOLNIC TAKIEGO PRACOWNIKA DYSCCYPLINARNIE CO LEPSZE? DLA FIRMY I KIEROWNIKA OBIEKTU?

  Odpowiedz
 • Najprawdziwszy Polak(2015-11-12 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Zakazać ludziom chorować i po kłopocie,jak już życ w debilnym państwie to trzeba iść na całość,a co?

  Odpowiedz
 • Laser77(2015-11-12 21:03) Zgłoś naruszenie 00

  Pracodawca odprowadza składkę chorobowe do ZUSu, a jak pracownik zachoruje krucej niz miesiac to i tak pracodawca wypłaca wynagrodzenie. To po jakie licho jest ten ZUS.

  Odpowiedz
 • Hall(2015-11-12 22:19) Zgłoś naruszenie 00

  U mnie jest tak, że jeśli zachowujesz to premia leci w dół... Wiec ludzie nie biorą zwolnień mimo że na prawdę chorują;/

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane