statystyki

Kiedy zlecenie może być uznane za umowę o pracę

autor: Jan Ludwikowski27.10.2015, 18:00
umowa prawo prawnik

Zawarcie trzeciej kolejnej umowy o pracę oznacza związanie się stron na czas nieokreślony.źródło: ShutterStock

Skończyła mi się druga umowa o pracę na czas określony z tym samym przedsiębiorstwem – pisze pan Adam. – Właściciel znalazł przepis mówiący, że trzecia umowa z rzędu oznaczałaby zatrudnienie na czas nieokreślony. Dlatego stwierdził, że przez pół roku będzie moim zleceniodawcą. Później znów ma mnie zatrudnić jako pracownika. Nie chcę całe życie pracować na terminowej umowie – denerwuje się czytelnik.

Głównymi korzyściami wynikającymi z zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony są obostrzenia dotyczące wypowiedzenia. Zatrudnieni w ten sposób zyskują stabilizację i pewność, że nie stracą pracy po dwóch tygodniach. Tyle bowiem z reguły trwa wypowiedzenie terminowej umowy zawartej na co najmniej pół roku. Ponadto pracodawca, który zwiąże się z podwładnym na czas nieokreślony, jeśli zechce zakończyć współpracę, musi skonsultować swoje plany z organizacją związkową i podać uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane