statystyki

Jakie przywileje przysługują rodzicom w pracy?

autor: Jan Ludwikowski12.10.2015, 18:00
Złożenie specjalnego oświadczenia pozwoli skorzystać z uprawnień.

Złożenie specjalnego oświadczenia pozwoli skorzystać z uprawnień.źródło: ShutterStock

Pani Monika stara się łączyć wychowanie dziecka z pracą na pełen etat. – Problem w tym, że grafik moich zajęć jest bardzo niekorzystny – wyznaje czytelniczka. – W tym miesiącu po raz kolejny mam godziny nocne. Ponadto często muszę zostawać w pracy po godzinach. Młodsza córka ma dwa lata i potrzebuje matki, a ja ciągle jestem poza domem. Szef powiedział, że nie przysługuje mi żadna ochrona. Czy to prawda – pyta pani Monika.

Pracujący w nocy to taka osoba, której każda doba pracownicza składa się z co najmniej trzech godzin nocnych. Szczególną ochroną cieszy się też pracownik, którego 1/4 okresu rozliczeniowego przypada na porę nocną. Ta pora obejmuje osiem godzin pomiędzy godzinami 21 a 7. Bliższe sprecyzowanie godzin nocnych należy do pracodawcy. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby szef zdecydował, że czas pracy pomiędzy godzinami 21 a 23 lub 5 a 7 będzie zaliczał się do pory dziennej. Decyzje powinny być uwzględnione w regulaminie pracy.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane