Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nowe świadczenia i zmiany w macierzyńskim: 7 ułatwień dla rodziców od 2016 roku

Elastyczne urlopy rodzicielskie Przede wszystkim od przyszłego roku (w większości przypadków od 2 stycznia 2016 roku) wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady udzielania urlopów rodzicielskich. Do tej pory z uprawnień związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka mogli korzystać tylko matka – pracownica lub ojciec – pracownik wychowujący dziecko. Dzięki nowelizacji kodeksu pracy pewne prawa nabywają również inne osoby, np. członkowie najbliższej rodziny, a także niezatrudnieni, ale ubezpieczeni rodzice. Zgodnie z nowymi przepisami, ubezpieczeni opiekunowie będą mogli wymieniać się uprawnieniami bez względu na podstawę zatrudnienia. Powstanie więc możliwość dzielenia się urlopem macierzyńskim oraz rodzicielskim przez rodziców, z których jedno jest pracownikiem, a drugie podlega ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu niż stosunek pracy (na przykład samozatrudnienie). W praktyce, zgodnie z nowymi przepisami pracownica będzie mogła podzielić się urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka niebędącym pracownikiem, który w tym celu przerwie działalność zarobkową. Także na odwrót: gdy matka będzie ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy, ojciec nabędzie prawo do części urlopu. Za okres sprawowania opieki przez ojca w obydwu przypadkach będzie mu przysługiwał zasiłek macierzyński. Zatrudniona matka będzie mogła po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego z niego zrezygnować na rzecz ojca (pracownika lub ubezpieczonego niebędącego pracownikiem) albo na innego członka rodziny, bez względu na ich tytuły do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli ta osoba będzie pracownikiem, nabędzie prawo do pozostałej części urlopu, z prawem do zasiłku włącznie. W przypadku innego ubezpieczenia - otrzyma zasiłek macierzyński za czas sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z takich samych uprawnień może skorzystać pracownica, która po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego zrezygnuje z niego z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Elastyczne urlopy rodzicielskie Przede wszystkim od przyszłego roku (w większości przypadków od 2 stycznia 2016 roku) wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady udzielania urlopów rodzicielskich. Do tej pory z uprawnień związanych z urodzeniem i wychowaniem dziecka mogli korzystać tylko matka – pracownica lub ojciec – pracownik wychowujący dziecko. Dzięki nowelizacji kodeksu pracy pewne prawa nabywają również inne osoby, np. członkowie najbliższej rodziny, a także niezatrudnieni, ale ubezpieczeni rodzice. Zgodnie z nowymi przepisami, ubezpieczeni opiekunowie będą mogli wymieniać się uprawnieniami bez względu na podstawę zatrudnienia. Powstanie więc możliwość dzielenia się urlopem macierzyńskim oraz rodzicielskim przez rodziców, z których jedno jest pracownikiem, a drugie podlega ubezpieczeniu chorobowemu z innego tytułu niż stosunek pracy (na przykład samozatrudnienie). W praktyce, zgodnie z nowymi przepisami pracownica będzie mogła podzielić się urlopem rodzicielskim z ojcem dziecka niebędącym pracownikiem, który w tym celu przerwie działalność zarobkową. Także na odwrót: gdy matka będzie ubezpieczona z innego tytułu niż stosunek pracy, ojciec nabędzie prawo do części urlopu. Za okres sprawowania opieki przez ojca w obydwu przypadkach będzie mu przysługiwał zasiłek macierzyński. Zatrudniona matka będzie mogła po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego z niego zrezygnować na rzecz ojca (pracownika lub ubezpieczonego niebędącego pracownikiem) albo na innego członka rodziny, bez względu na ich tytuły do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli ta osoba będzie pracownikiem, nabędzie prawo do pozostałej części urlopu, z prawem do zasiłku włącznie. W przypadku innego ubezpieczenia - otrzyma zasiłek macierzyński za czas sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z takich samych uprawnień może skorzystać pracownica, która po 8 tygodniach urlopu macierzyńskiego zrezygnuje z niego z powodu niezdolności do samodzielnej egzystencji. / ShutterStock

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Powiązane

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • ZUS brytyjski i niemiecki dziekują za ten dar.
    2015-11-16 15:33:13
    czyli wszyscy bedziemy skladac sie na wychowanie taniej sily roboczej dla brytyjczykow i niemcow :) Przeciez te dzieci wychowane na koszt obcych ludzi ( skoro rodzice nie sa w stanie ich utrzymac), jak dorosną to wezma paszport i wyjada do Anglii. Emeryci brytyjscy i niemieccy szczerze dziękują za sile robocza, ktora bedzie ich utrzymywac za 20 lat.
    0
Reklama

Zobacz więcej

image for background

Przejdź do strony głównej