Bezrobocie w Polsce systematycznie spada i we wrześniu osiągnęło już poziom jednocyfrowy. Coraz więcej szefów przedsiębiorstw w Polsce przyznaje, że ich sytuacja jest dobra lub bardzo dobra i chcą zatrudniać nowych pracowników.

Problem w tym, że brakuje odpowiednich ludzi - podkreśla Monika Zaręba - ekspert Pracodawców RP. Jak mówi IAR brakuje zwłaszcza pracowników fizycznych - i tych do prac prostych i wykwalifikowanych. Brakuje też wysoko wyspecjalizowanych fachowców przede wszystkim z branży IT.

Wielu takich specjalistów wyjechało do pracy za granicę przede wszystkim do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Norwegii. Ostatni raport firmy Work Service wskazuje, że ponad trzy miliony Polaków rozważa wyjazd zarobkowy za granicę. Ponad połowa to ludzie do 34 roku życia. Kuszą ich przede wszystkim wyższe zarobki ale też lepszy status życia i lepsze otwarcie na drugiego człowieka a także przychylność i otwartość administracji - zwraca uwagę Krzysztof Inglot z Work Service.

Zdaniem Artura Skiby prezesa Antal International Polacy już nie wyjeżdżają za granicę "za pracą ale za lepszą pracą", poszukują większej stabilności. Bezrobocie spada a teraz trzeba się skupić na tym, by miejsca pracy w Polsce były lepszej jakości. Rozmówca IAR dodaje, że ważne jest, by zawierane z pracownikami umowy były umowami o pracę a nie w nadmiarze umowami zleceniami czy o dzieło. Jest wiele inicjatyw, które w tym kierunku zmierzają. Tworzona jest także korzystna polityka rodzinna. To wszystko powoduje, że rzadziej wyjeżdżamy do pracy za granicę.

I rzeczywiście. Z badania firmy Work Service wynika, że liczba Polaków rozważających opuszczenie kraju w poszukiwaniu zatrudnienia spadła w ciągu ostatniego półrocza o milion ludzi. Aby jednak spadek ten był większy potrzebna jest lepsza jakość pracy w Polsce. Nie wystarczy już mieć pracę. Ważne, by wynagrodzenia były wyższe a i stosunek pracodawcy do pracownika w Polsce często pozostawia wiele do życzenia, na co wskazują chociażby wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.