statystyki

RPO domaga się odszkodowań dla żołnierzy zatrudnionych na śmieciówkach

autor: Artur Radwan08.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 08.10.2015, 08:41
1,25 mln Polaków jest zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych

1,25 mln Polaków jest zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnychźródło: ShutterStock

Armia powinna wypłacać odszkodowania także żołnierzom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych. Tak uważa Adam Bodnar.

Zgodnie z obecnymi przepisami żołnierze rezerwy, którzy na co dzień pracują na podstawie umowy-zlecenia, nie mają prawa domagać się od armii rekompensaty za dochody utracone z tytułu wezwania na ćwiczenia. Mają je natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara takie zróżnicowanie mundurowych jest nieuzasadnione. Dlatego zaapelował on do resortu obrony narodowej o zmianę przepisów.

RPO postanowił zająć się sprawą po tym, jak wpłynęła do niego skarga żołnierza rezerwy. Dotyczy ona odmowy wypłaty świadczenia pieniężnego, rekompensującego utracone wynagrodzenie za czas odbywania ćwiczeń wojskowych osobie zatrudnionej na podstawie umowy-zlecenia. Zgodnie bowiem z art. 119a ust. 1 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 827 ze zm.) świadczenie to przysługuje jedynie osobom pobierającym wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie odbywania ćwiczeń wojskowych.

Rzecznik wskazuje, że przepis ten nie obejmuje swoim zakresem żołnierzy rezerwy wykonujących zatrudnienie na podstawie umowy-zlecenia. W jego ocenie – narusza prawo obywateli do równego traktowania w zakresie rekompensaty z tytułu realizacji obowiązku obrony. Zaznacza, że ta forma zatrudnienia jest obecnie powszechnie stosowana na rynku pracy.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane