Osoba, która zabiega o uznanie kwalifikacji zawodowych zdobytych w innym kraju, nie będzie musiała dołączać do wniosku kserokopii dokumentów. Wystarczy, że prześle je elektronicznie.

Tak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie określenia wzorów formularzy wniosków o wszczęcie postępowania w sprawie uznania kwalifikacji zawodowych (Dz.U. z 2008 r. nr 187, poz. 1151 ze zm.). Ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.
Obecnie osoba, która chce wszcząć postępowanie w sprawie uznania zagranicznych kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego czy działalności, składa wniosek drogą elektroniczną. Jednak pisemnie musi np. poinformować o zmianie adresu, jest też zobowiązana dołączyć do wniosku kserokopie dokumentów wymaganych w toku postępowania o uznanie kwalifikacji.
– Stoi to na przeszkodzie elektronizacji procedur i wymaga zmian – uważa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w uzasadnieniu projektu.
Dlatego zaproponowało również inną niż pisemna drogę składania dokumentów (np. świadectw czy zaświadczeń, które poświadczają umiejętności zawodowe). Projekt przewiduje np. zniesienie wymogu przedkładania ich kserokopii na rzecz kopii. Ponadto nie trzeba będzie pisemnie informować o zmianie adresu.
Konieczność zmian wynika z przepisów prawa unijnego.– Regulacje obligują państwa członkowskie UE do umożliwienia obywatelom przeprowadzenia w sposób elektroniczny procedur i dopełnienia formalności związanych z uznawaniem kwalifikacji w zawodach regulowanych za pośrednictwem pojedynczego punktu kontaktowego oraz właściwego organu – wskazuje resort nauki.
Zatem po wejściu w życie proponowanego rozporządzenia wnioskodawca będzie miał możliwość złożenia do właściwego organu (ministerstwa, samorządu zawodowego itp.) wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego lub działalności za pośrednictwem pojedynczego punktu kontaktowego. Z kolei ten za pomocą środków komunikacji elektronicznej przekaże wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do właściwego organu.
Ważne
W przypadku zawodów nieregulowanych zatrudnienie pracownika posiadającego kwalifikacje uzyskane w innym kraju UE zależy od pracodawcy
Etap legislacyjny
Projekt w trakcie konsultacji