Zobacz, co powinno zawierać świadectwo pracy

autor: Agnieszka Brzostek23.08.2015, 19:00
Firma ma 7 dni od dnia ustania stosunku pracy na wystawienie świadectwa.

Firma ma 7 dni od dnia ustania stosunku pracy na wystawienie świadectwa.źródło: ShutterStock

Pracodawca ma obowiązek wydać rozstającemu się z firmą pracownikowi świadectwo pracy, nawet jeżeli podwładny nie rozliczył się z zakładem lub gdy w ogóle nie chce dokumentu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • Inspektor Pracy(2015-08-24 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  Obowiązek wykazywania nadgodzin wynika z zasady prawnej „równości stron wobec prawa" i czas aby Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej to przyznalo, zrozumiało i rozgłosiło.
  Jeżeli dla przykładu w Art 12 Ustawy o Emeryturach Pomostowych z 19grudnia 2008 DU nr 237 w brzmieniu : Art. 12. Przy ustalaniu okresu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,o których mowa w art. 4—11, nie uwzględnia się okresów nie wykonywania pracy, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie lub Świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.” ---
  i na tą okoliczność wykazuje się w Świadectwach Pracy okres nawet kilku dni absencji chorobowej to trudno się zgodzić aby osoby które przepracowały w swojej karierze u danego pracodawcy nawet do 1000 dniówek (nie godzin) nie miały tego okresu również wykazanego w tych świadectwach na potrzeby tej ustawy gdyż Ministerstwo nadal stronniczo twierdzi ,że takiego obowiązku nie ma.
  Jest -i wynika ONO z fundamentalnej zasady prawa „równości Stron wobec prawa" i dlatego proszę nadal Pana Rzecznika Prawa Obywatelskich o nakazanie Ministerstwu rozgłoszenia ,że i takie dane mają być w świadectwach pracy wykazywane po to aby pracownicy byli względem ZUS i prawa traktowani jednakowo.
  W każdym indywidualnym wypadku mozna występować do Sądu o sprostowanie świadectwa pracy poprzez zażądania wykazania nadgodzin w trybie art 189KPC.
  Wykazanie ilości czasu pracy ponadustawowej jest nie tylko niezbędne do celów ubezpieczeniowych ale także przyszlemu pracodawcy jako info o ilości juz wykorzystanej normy rocznej 160 , tygodniowej także ze względu na zasady odpoczynku -Podstawa prawna: art. 131, art. 132, art. 151 § 3 i 4 Kodeksu pracy

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane