Pracodawca przerwał ci urlop? Nie musisz zwracać pieniędzy

autor: Renata Majek13.08.2015, 10:28; Aktualizacja: 13.08.2015, 10:31
Świadczenie przysługuje w zakładach pracy zatrudniających mniej niż 20 pracowników

Świadczenie przysługuje w zakładach pracy zatrudniających mniej niż 20 pracownikówźródło: ShutterStock

Zaplanowałam wolne, dostałam zgodę i świadczenie urlopowe, ale szef przerwał mój wypoczynek – pisze pani Grażyna. – Teraz są wątpliwości, czy powinnam zwrócić pieniądze, czy nie. Proszę o wyjaśnienie, gdyż kadrowa twierdzi, że w tej sytuacji nie należy mi się całe świadczenie

Wygląda na to, że kadrowa nie ma racji. Świadczenie urlopowe jest wypłacane w związku z wykorzystaniem urlopu wypoczynkowego pod warunkiem, że pracownik wziął przynajmniej 14 kolejnych dni wolnego. Podwładny powinien otrzymać pieniądze najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu. Pracodawca, który je wypłacił, a następnie odwołał pracownika z urlopu ze względu na szczególne okoliczności nieprzewidziane w chwili jego udzielania, co do zasady nie ma prawa żądać zwrotu świadczenia. Ten bowiem rozpoczął już przysługujący mu urlop i nie jest jego winą, że został on przerwany. Przeszkody leżały po stronie pracodawcy i to on powinien wziąć na siebie ryzyko związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Inaczej byłoby wtedy, gdyby pracownik otrzymał świadczenie urlopowe, poszedł na urlop, a następnie w trakcie jego trwania zachorował. W tej sytuacji świadczenie urlopowe wypłacone w ostatnim dniu pracy przed urlopem, który został przerwany, staje się świadczeniem nienależnym. Pracownik nie wykorzystał wymaganych 14 kolejnych dni kalendarzowych przeznaczonych na wypoczynek, zatem traci prawo do świadczenia. Pracodawca ma więc prawo domagać się od niego zwrotu pieniędzy poprzez potrącenie z wynagrodzenia na zasadach obowiązujących w kodeksie pracy, co oznacza, że konieczna jest zgoda podwładnego. Musi zatem, albo mieć tytuł wykonawczy albo pisemną zgodę pracownika. Firma może jednak „podarować” mu te pieniądze. Wtedy zostaną one uszczuplone o obowiązkowe składki ZUS.


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • krwiopijca pracodawca(2015-08-13 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Nie podzielam poglądu autorki, że w przypadku odwołania z urlopu wypłacone świadczenie urlopowe nie podlega zwrotowi, a w przypadku choroby na urlopie wypoczynkowym świadczenie urpowe podlega zwrotowi. W obu przypadkach ZUS uzna świadczenie urlopowe jako nienależne i wyda decyzje o oskładkowaniu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane