Dopłaty do dojazdów do pracy nie należy traktować jako części pensji

autor: Bożena Wiktorowska30.07.2015, 07:34; Aktualizacja: 30.07.2015, 08:45
Nie można bowiem uznać, że ryczałt na dojazd stanowi dodatkowy składnik wynagrodzenia - uznał SN

Nie można bowiem uznać, że ryczałt na dojazd stanowi dodatkowy składnik wynagrodzenia - uznał SNźródło: ShutterStock

Ryczałt za podróż z domu do miejsca zatrudnienia nie stanowi wynagrodzenia za pracę, więc nie ma wpływu na wysokość składek na ubezpieczenie społeczne – orzekł Sąd Najwyższy, uznając kasację zainteresowanej.

Spór między ZUS a dorabiającą emerytką księgową dotyczył zwrotu nienależnie pobranej emerytury oraz wysokości podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Problemy pojawiły się w wyniku kontroli ZUS przeprowadzonej w spółdzielni mieszkaniowej, w której pracowała emerytowana księgowa. Kontrolerzy doszukali się nieprawidłowości w ustaleniu wysokości podstawy składek w latach 2009–2010. Zakwestionowali, że spółdzielnia nie odprowadzała składek od ryczałtu kilometrów wypłacanych księgowej. W ich ocenie kwota ta powinna być włączona do jej wynagrodzenia. W efekcie tego spółdzielnia powinna zapłacić zaległe składki, a emerytowana księgowa zwrócić do ZUS nienależnie pobraną emeryturę. Gdyby bowiem doliczyć ryczałt do przychodu, to w ciągu roku zainteresowana przekroczyła kwotę graniczną przychodu powodującą zmniejszenie wypłaty. Zainteresowani – zarówno emerytka, jak i spółdzielnia – odwołali się do sądu I instancji, gdzie sprawy zostały połączone w jedną.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane