statystyki

Wykorzystałeś cały urlop? W nowej firmie go nie dostaniesz

autor: Danuta Pawłowska28.07.2015, 10:15; Aktualizacja: 28.07.2015, 10:16
Wakacje

Gdy pracownik nie zdąży wykorzystać urlopu w części należnej za przepracowaną część roku u danego pracodawcy, przysługuje mu ekwiwalentźródło: ShutterStock

Na koniec sierpnia zamierzam złożyć wypowiedzenie u dotychczasowego pracodawcy. Wykorzystałam już jednak cały urlop przysługujący mi w tym roku. Czy to oznacza, że będę musiała oddać obecnemu pracodawcy ekwiwalent, czy zostanie potrącony z ostatniego wynagrodzenia – pyta pani Justyna.

Pracodawca, u którego pracownik wykorzystał urlop w wymiarze dłuższym niż przysługuje to z liczby przepracowanych miesięcy w danym roku, nie może w żaden sposób zrekompensować sobie tych nadprogramowych wolnych dni.

Według kodeksu pracy pracownikowi przysługuje urlop u dotychczasowego pracodawcy w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego, chyba że przed ustaniem stosunku pracy wykorzystał go w wyższym wymiarze. U kolejnego pracodawcy przysługiwałby urlop w części niewykorzystanej, ale należnej za ten rok. Ale uwaga! Jeśli cały wymiar już został wykorzystany, to na kolejne wakacje trzeba będzie poczekać do 2016 roku. Wymiar wykorzystanego urlopu zostanie wpisany do świadectwa pracy, czyli kolejny pracodawca będzie miał informację, że nie musi uwzględniać wolnego dla nowego pracownika w planie urlopów.


Pozostało jeszcze 38% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane