statystyki

W sądzie łatwiej wykazać pracę w szczególnych warunkach

autor: Marek Opolski23.07.2015, 09:01; Aktualizacja: 23.07.2015, 09:26
Zdaniem sądów podobnie pomocniczy charakter dowodu z zeznań świadków czy z przesłuchania stron dotyczy sytuacji, gdy ubezpieczony zamierza podważyć tym dowodem treść świadectwa pracy.

Zdaniem sądów podobnie pomocniczy charakter dowodu z zeznań świadków czy z przesłuchania stron dotyczy sytuacji, gdy ubezpieczony zamierza podważyć tym dowodem treść świadectwa pracy.źródło: ShutterStock

Osoby, które nie mają zaświadczeń potwierdzających taki rodzaj zatrudnienia, mogą je udowodnić również w inny sposób. Szczególnie ważne są zeznania świadków.

Osoby, które w trakcie kariery zawodowej wykonywały pracę w szczególnych warunkach, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, emeryturę pomostową lub ubiegać się o ustalenie rekompensaty (dodatku do kapitału początkowego obliczanego w momencie przyznawania emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego). W poprzednim numerze tygodnika Ubezpieczenia i Świadczenia omówiliśmy, w jaki sposób osoby ubiegające się o to świadczenie mogą udowodnić taką pracę w postępowaniu przed ZUS. W tym artykule przedstawimy możliwości, jakie przysługują tym osobom w postępowaniu odwoławczym od niekorzystnej decyzji organu rentowego.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane