statystyki

Kto ma wybór, sam decyduje o swoich uprawnieniach

autor: Łukasz Prasołek23.07.2015, 09:53; Aktualizacja: 23.07.2015, 10:16

TEZA: Wybranie przez pracownika ze względu na jego interes jednej z przysługujących mu rozłącznie opcji, z których każda kształtuje w różny sposób prawa tej samej grupy pracowniczej, wyklucza uznanie, że wynikająca z tego wyboru dyferencjacja uprawnień jest wynikiem zastosowania przez pracodawcę niedozwolonego (dyskryminującego) kryterium.

Sygn. akt I PK 176/14, WYROK SĄDU NAJWYŻSZEGO z 3 marca 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Pracownik zatrudniony na stanowisku kierownika posterunku energetycznego pełnił jednocześnie funkcję przewodniczącego zrzeszenia związków zawodowych. Choć przysługiwało mu takie prawo, podwładny nie skorzystał ze zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na czas kadencji, łącząc obowiązki związkowe z pracą zawodową. W związku z tym nie pobierał dodatku, który na mocy układu zbiorowego pracy przyznano działaczom oddelegowanym na etat związkowy. Pozbawienie go tego świadczenia potraktował jako dyskryminację, kierując roszczenie o zapłatę do sądu pracy.

Sąd rejonowy uznał, że pracownik nie wskazał żadnej przyczyny dyskryminacji. Sytuacja pracownika różni się od sytuacji działaczy oddelegowanych od pracy związkowej, więc dyferencjacja roszczeń tych grup znajduje uzasadnienie. Pracownicy zatrudnieni na etatach związkowych pozbawieni są prawa do wynagrodzenia i dodatków za nadgodziny, również w niedziele i święta czy porze nocnej, a kierownik miał przez cały czas możliwość znalezienia się w analogicznej sytuacji, z czego świadomie zrezygnował. Tym samym jego roszczenie o dodatek zostało oddalone, co pracownik zaskarżył w apelacji.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane