Wyjeżdżają do pracy za granicę i coraz częściej starają się pozostać tam na stałe. Jedni dlatego, że są przekonani, iż ewentualny powrót do kraju nie stworzy im lepszych perspektyw. Inni uważają, że rynek pracy w Polsce jest nadal trudny. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że najważniejsza dla przekonania młodych Polaków o pozostaniu w kraju jest możliwość pozyskania dobrej, dającej stałe zatrudnienie i dobre wynagrodzenie pracy w kraju.

Zdaniem ministra młodzi ludzie decydują się na wyjazd przede wszystkim ze względu na lepsze zarobki. Podkreślił, że mamy najniższe bezrobocie od 7 lat i wszystko wskazuje na to, że za kilka tygodni będzie ono jednocyfrowe. Przy wzroście gospodarczym powyżej 3 i pół procent jest naprawdę dobry moment na podwyżkę wynagrodzeń. Minister przypomniał także, iż rząd przygotował program "Praca dla Młodych ", przeznaczony dla osób do 30 roku życia. Przewiduje on , że pracodawca będzie mógł przez okres 12 miesięcy otrzymywać refundację wynagrodzenia zatrudnionej młodej osoby. Co miesiąc będzie otrzymywał środki w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Minister zaznaczył, że ważne, by pracodawca oprócz środków otrzymanych dołożył też coś od siebie, do czego mocno zachęca.

Minister Kosiniak-Kamysz zaznaczył, że dzięki większej skuteczności urzędów pracy i innym wprowadzonym już programom jak chociażby "Pierwszy biznes wsparcie w starcie" spadek bezrobocia wśród osób młodych w ostatnim roku wynosi około 20 procent.

Reklama