statystyki

Po trzech latach umowa na czas nieokreślony. Ale jeszcze nie teraz

autor: Małgorzata Raczkowska22.07.2015, 09:19; Aktualizacja: 22.07.2015, 09:36
prawnik, umowa

Nowelizacja porządkuje także na nowo zasady wypowiadania umów o pracę.źródło: ShutterStock

Jesienią skończy się termin mojej umowy o pracę – opowiada pani Ewa. – Byłam zatrudniona u tego samego pracodawcy najpierw na trzymiesięczny okres próbny, potem podpisano ze mną umowę na trzy lata. I ten właśnie trzyletni okres dobiega końca. Czy mogę mieć nadzieję na umowę bezterminową, czy też pracodawca zawrze ze mną drugą (próbna podobno się nie liczy) umowę na czas określony. Nie ukrywam, że wolałabym stały kontrakt... – pisze kobieta

W tej sprawie jesteśmy właśnie w trakcie zmian. 25 czerwca Sejm przyjął poprawkę w kodeksie pracy, nakazującą, by pracodawca po trzech latach zatrudnienia tego samego pracownika na podstawie umów czasowych podpisał z nim umowę stałą. Po zmianach będzie tak, że w sumie wszystkie umowy czasowe będą mogły trwać nie dłużej niż 33 miesiące, plus trzymiesięczna umowa na okres próbny (stąd poprawka bywa nazywana 33 i 3).


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ja(2015-07-23 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    wszyscy wiedzą, że umowy terminowe są po to by trzymac pracownika w szachu. Wystarczy ustawowy nakaz wypowiadania tych umów z podaniem uzasadnienia tak jak ma to miejce w umowach na czas nieokreślony. Jakoś nikt przez lata nie zauważył, że brak uzasadnienia wypowiedzenia umów czasowych to jawna DYSKRYMINACJA pracowników, którzy są rozróżniani w dostępie do uprawnień pracowniczych, w zależności od rodzaju umowy.
    RPO i Helsińska Fundacja gdzie jesteście?Ludzie piszcie skargi do posłó, senatoró, pozwalacie si od lat jawnie DYSKRYMINOWAĆ, dość juz tego!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane