Chorobowe policjanta: Zaświadczenie po terminie nie obniży płacy, ale są inne sankcje

autor: Leszek Jaworski01.07.2015, 08:23; Aktualizacja: 01.07.2015, 10:21
policja

Policjant w trakcie urlopu wypoczynkowego był na chorobowym.źródło: ShutterStock

Policjant w trakcie urlopu wypoczynkowego był na chorobowym. Zaświadczenie lekarskie doręczył jednak do miejsca pełnienia służby po 8 dniach, a nie 7, tak jak wymagają tego przepisy. Funkcjonariusz tłumaczył ten fakt przebywaniem poza miejscem zamieszkania. Spóźnione przekazanie zwolnienia zostało potraktowane przez przełożonego jako nieusprawiedliwiona nieobecność na służbie, wobec czego policjantowi zostało obniżone uposażenie. Czy szef mógł wydać taką decyzję?

Nie, przełożony nie mógł obniżyć policjantowi uposażenia, bo funkcjonariusz nie pełnił służby, gdyż przebywał na urlopie wypoczynkowym. Sankcją niedostarczenia zwolnienia lekarskiego w terminie 7 dni jest uznanie nieobecności na służbie za nieusprawiedliwioną. To z kolei jest podstawą obniżenia uposażenia. Tak wynika z art. 121d ust. 3 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (dalej: u.p.). Jak wskazał jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 9 kwietnia 2015 r. (sygn. akt II SA/Bk 77/15, www.orzeczenia.nsa.gov.pl) artykuł ten nie ma zastosowania do policjanta, który, korzystając z urlopu wypoczynkowego, przebywa w tym samym czasie na zwolnieniu lekarskim. Przyczyną nieobecności funkcjonariusza na służbie jest udzielony przez przełożonego urlop wypoczynkowy. Funkcjonariusz zostaje zwolniony z obowiązków służbowych na okres urlopu, co oznacza, że jego absencja z powodu korzystania z wypoczynku jest usprawiedliwiona.

Zdaniem bydgoskiego sądu administracyjnego zastosowanie wobec policjanta przebywającego na urlopie art. 121d ust. 3 u.p. poprzez uznanie jego nieobecności na służbie za nieusprawiedliwioną jest nadinterpretacją tego przepisu. Sąd podkreślił, że ma on zastosowanie wyłącznie wobec osoby pełniącej służbę, a nie do funkcjonariusza przebywającego na urlopie wypoczynkowym.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane