statystyki

Umowa przedwstępna zapewni etat

autor: Tomasz Zalewski02.06.2015, 20:00
coach, praca

Prawo pracy nie przewiduje wprost uregulowań dotyczących zawierania umów przedwstępnych.źródło: ShutterStock

Dyżur eksperta PIP: Ile umów na okres próbny można zawrzeć z jednym pracownikiem? Jak mogę rozwiązać kontrakt umowy-zlecenia, jeśli praca mi się nie spodoba?

Zawarłam z nowym pracodawcą umowę o pracę na czas nieokreślony, w której określiliśmy dzień rozpoczęcia pracy na 1 sierpnia 2015 r. Sytuacja się zmieniła i już nie chcę tam pracować. Czy mogę nie przyjść do pracy i umowa sama się rozwiąże, bo stosunek pracy – jak czytałam – nawiązuje się w dacie jej rozpoczęcia?

Niestety, samo niestawienie się do pracy nie rozwiąże problemu, bo jest pani związana umową, którą można rozwiązać za porozumieniem stron, a jeśli pracodawca się nie zgodzi – za wypowiedzeniem. Jeśli jest to pani nowy pracodawca, okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie i kończy się w sobotę. Gdyby nie wypowiedziała pani umowy i nie przyszła do firmy, pracodawca mógłby – jak każdego swojego pracownika – rozwiązać umowę bez wypowiedzenia z pani winy.

Pracodawca zaproponował mi umowę-zlecenie. Słyszałam, że przy zleceniach firmy często nie wypłacają w terminie wynagrodzenia. Na jakiej podstawie mogę ewentualnie wyegzekwować moją pensję? Jak mogę rozwiązać taki kontrakt, jeśli praca mi się nie spodoba?

Zlecenie jest umową cywilnoprawną oferowaną często zamiast umowy o pracę, choć gdy jest wykonywana w warunkach właściwych stosunkowi pracy, można dochodzić uznania jej za umowę o pracę, składając skargę do PIP lub występując do sądu o ustalenie istnienia takiego stosunku. Jeżeli jednak faktycznie mamy do czynienia z umową-zleceniem, to długość okresu wypowiedzenia zależy od ustaleń umowy, tak jak termin wypłaty wynagrodzenia i jego wysokość. W przypadku niewypłacenia pieniędzy niestety nie może pan liczyć na pomoc PIP. Zaległego wynagrodzenia można dochodzić przed sądem cywilnym, przed którym postępowanie jest odpłatne (opłata od pozwu wynosi 5 proc. kwoty, której zapłaty dochodzimy, przy czym wartość roszczenia musi wynosić co najmniej 30 zł). Do zleceniobiorców nie mają zastosowania przepisy prawa pracy, czyli nie mają oni prawa do urlopu (chyba że umówią się na dni wolne w umowie) czy do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, ani dni wolnych na opiekę nad dzieckiem.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane