statystyki

Pracownik nie musi nocować w miejscu wyznaczonym

autor: Maciej Andrzejewski14.05.2015, 09:34; Aktualizacja: 14.05.2015, 09:41

Jestem przedstawicielem handlowym, pracującym na określonym terenie (zasięg ok. 100 km). Mój czas pracy to 8 godzin dziennie. Ostatnio pracodawca poinformował mnie, że będę musiała nocować w wyznaczonej miejscowości (teren pracy), gdzie będę wykonywała obowiązki przez dwa kolejne dni. Moja umowa o pracę nie przewiduje takich sytuacji. Czy pracodawca może nakazać mi nocować poza miejscem zamieszkania?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Zasadniczo pracodawca powinien tak organizować pracę, aby w ramach ustalonego wymiaru czasu pracy pracownik mógł dojechać do miejsca wykonywania pracy, wykonać swoje obowiązki i wrócić do miejsca stałego pobytu (zamieszkania). Jednak niektóre sytuacje mogą usprawiedliwiać zorganizowanie pracownikowi noclegu. Dzięki temu nie spędzi on kolejnych kilku godzin, wracając wieczorem do domu oraz następnego dnia rano z powrotem udając się do miejsca, w którym będzie wykonywał obowiązki.

Takie działanie pracodawców jest dla nich korzystne i wynika ze sposobu rozliczeń czasu pracy zatrudnionych, których miejsce pracy obejmuje np. teren całego województwa. Klasycznym przykładem takiego pracownika jest przedstawiciel handlowy. Określenie miejsca pracy jako pewnego obszaru wpływa na czas pracy zatrudnionego i wysokość należnych mu świadczeń. Cały czas podróży po terenie określonym w umowie o pracę jako miejsce pracy jest w całości czasem pracy. Dotyczy to także czasu dojazdu do miejsca wykonywania obowiązków i czasu powrotu do miejsca zamieszkania, jeśli występuje na tym obszarze. Dlatego za czas podróży wykonywanej przez pracownika obszarowego, poza normalnymi (rozkładowymi) godzinami pracy, należy mu się czas wolny w innym dniu albo dodatkowe wynagrodzenie i dodatek za pracę w nadgodzinach. Jednocześnie pracownik, przemieszczając się w ramach określonego obszarowo miejsca pracy, nie pozostaje w podróży służbowej (uchwała siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 19 listopada 2008 r., sygn. akt II PZP 11/08, OSNP 2009/13-14/166). W związku z tym nie przysługują mu diety ani zwrot kosztów podróży. Dopiero wyjazd poza wskazany w umowie o pracę obszar będzie stanowił podróż służbową i będzie się wiązał z obowiązkiem wypłaty dodatkowych świadczeń.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane