statystyki

Zwolnienia w firmie: Związkowiec nie dowie się o dochodzie

autor: Łukasz Guza11.05.2015, 07:33; Aktualizacja: 11.05.2015, 08:35
Pracodawca w celu wytypowania osób do zwolnienia ma prawo wykorzystywać posiadane na ich temat dane.

Pracodawca w celu wytypowania osób do zwolnienia ma prawo wykorzystywać posiadane na ich temat dane.źródło: ShutterStock

Jeśli typowani do zwolnienia pracownicy nie należą do związku zawodowego, firma nie może przekazywać mu informacji o ich zarobkach lub stażu pracy.

W ramach procedury redukcji etatów pracodawca może typować osoby do zwolnień na podstawie kryterium np. stażu pracy lub sytuacji materialnej zatrudnionego (jego gospodarstwa domowego). Tego typu danych o konkretnym pracowniku nie może jednak udostępniać organizacjom związkowym, jeśli nie należy on do związku lub nie został objęty jego obroną.

Tak wynika z decyzji generalnego inspektora ochrony danych osobowych (DOLiS/DEC-1083/13) w sprawie firmy, która przeprowadzała redukcję etatów. Ustaliła ona ze związkami zawodowymi kryteria kolejności wypowiadania umów poszczególnym osobom z przyczyn niedotyczących pracodawcy. Należały do nich m.in. staż pracy i sytuacja materialna zatrudnionego. Firma sporządziła zestawienie takich informacji, przy czym wykorzystała m.in. dane o łącznej wysokości dochodów wszystkich członków rodziny pracownika, jeśli ubiegał się on o przyznanie wsparcia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wgląd do takiego zestawienia uzyskały związki, co zakwestionowała pracownica, która do nich nie należała i nie podlegała ich obronie na zasadach dotyczących członków związku.


Pozostało jeszcze 65% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane