statystyki

Zwolnienia w firmie: Związkowiec nie dowie się o dochodzie

autor: Łukasz Guza11.05.2015, 07:33; Aktualizacja: 11.05.2015, 08:35
Pracodawca w celu wytypowania osób do zwolnienia ma prawo wykorzystywać posiadane na ich temat dane.

Pracodawca w celu wytypowania osób do zwolnienia ma prawo wykorzystywać posiadane na ich temat dane.źródło: ShutterStock

Jeśli typowani do zwolnienia pracownicy nie należą do związku zawodowego, firma nie może przekazywać mu informacji o ich zarobkach lub stażu pracy.

W ramach procedury redukcji etatów pracodawca może typować osoby do zwolnień na podstawie kryterium np. stażu pracy lub sytuacji materialnej zatrudnionego (jego gospodarstwa domowego). Tego typu danych o konkretnym pracowniku nie może jednak udostępniać organizacjom związkowym, jeśli nie należy on do związku lub nie został objęty jego obroną.

Tak wynika z decyzji generalnego inspektora ochrony danych osobowych (DOLiS/DEC-1083/13) w sprawie firmy, która przeprowadzała redukcję etatów. Ustaliła ona ze związkami zawodowymi kryteria kolejności wypowiadania umów poszczególnym osobom z przyczyn niedotyczących pracodawcy. Należały do nich m.in. staż pracy i sytuacja materialna zatrudnionego. Firma sporządziła zestawienie takich informacji, przy czym wykorzystała m.in. dane o łącznej wysokości dochodów wszystkich członków rodziny pracownika, jeśli ubiegał się on o przyznanie wsparcia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wgląd do takiego zestawienia uzyskały związki, co zakwestionowała pracownica, która do nich nie należała i nie podlegała ich obronie na zasadach dotyczących członków związku.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane