Do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca trzeba będzie dołączyć oryginał informacji starosty. Łatwiej też będzie uzyskać zajęcie cudzoziemcom pracującym legalnie, którzy stracili pracę.

1 maja wchodzi w życie nowe rozporządzenie z 1 kwietnia 2015 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca (Dz.U. poz. 543). Wydanie nowego aktu prawnego konieczne było przede wszystkim ze względu na nowelizację ustawy z 12 grudnia 2013 r. (Dz.U. poz. 1650) o cudzoziemcach. Nowe przepisy w znacznej części odpowiadają obowiązującym wcześniej.

Najważniejsza praktyczna zmiana dotyczy cudzoziemców bezrobotnych. – Legalnie pracujący u nas cudzoziemcy, którzy zostali bezrobotnymi, zostają zrównani w prawach z polskimi bezrobotnymi – mówi Jerzy Bartnicki, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kwidzynie. – Dotyczy to najczęściej Ukraińców, bo stanowią oni największą grupę zatrudnionych legalnie w Polsce.

Proces kierowania kandydatów do pracodawcy został podzielony na dwa etapy. Pierwszy jest związany z informacją starosty o możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy. Powinna zostać sporządzona z uwzględnieniem pierwszeństwa dostępu do rynku pracy obywateli polskich i niektórych cudzoziemców. Jeżeli objęci pierwszeństwem kandydaci nie zostali znalezieni, wydaje się informację o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych pracodawcy, na podstawie której wojewoda może wydać pozytywną decyzję w sprawie udzielenia zezwolenia na pracę cudzoziemca.

Jeżeli taka informacja zostanie wydana, to następuje etap drugi. Starosta może (za zgodą pracodawcy) podjąć dalsze działania mające na celu realizację złożonej przez pracodawcę oferty. Kandydatów kieruje w uzgodnieniu z podmiotem składającym ofertę pracy. Zmieniony też został wzór informacji wypełnianej przez starostów.

– Niestety z programu Syriusz gotowy formularz nie wyskakuje – mówi Jerzy Bartnicki. – Musimy go więc przygotować sami. Nowym rozwiązaniem jest także wymóg dołączenia do wniosku o wydanie zezwolenia na pracę cudzoziemca oryginału informacji starosty. To znaczy, że dokumentu tego nie można będzie wykorzystywać wielokrotnie w kolejnych postępowaniach dotyczących różnych cudzoziemców.

Ułatwieniem dla grupy cudzoziemców poszukujących pracy, a konkretnie studentów i doktorantów (mających polską wizę), okaże się także – będące jeszcze w fazie projektu – rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Dzięki niemu studenci będą mogli u nas pracować przez cały rok, a nie tylko przez trzy wakacyjne miesiące, doktoranci zaś – w ogóle podejmować pracę.

Z.J.