statystyki

Co zrobić, gdy pracodawca nie powiadomił o zmianie warunków zatrudnienia

autor: Marcin Nagórek16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:38

Od pół roku jestem na zwolnieniu lekarskim, ale 1 maja chciałbym wrócić do pracy. Problem polega na tym, że cała firma na stałe przeniosła się do innej miejscowości. Nie otrzymałem oficjalnie ani wypowiedzenia umowy, ani informacji o nowym adresie, ani propozycji pracy w nowym zakładzie pracy. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić?

EKSPERT RADZI

Pracodawca powinien zastosować do zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca jej wykonywania tryb przewidziany w art. 42 kodeksu pracy (dalej: k.p.) bądź zawrzeć z pracownikiem stosowne porozumienie zmieniające.

Z art. 42 par. 1-3 k.p. wynika, po pierwsze, że przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Po drugie, wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Po trzecie, co do zasady, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

W kontekście powyższego należy zauważyć, że pod pojęciem umownych warunków pracy mieści się m.in. określenie miejsca wykonywania (świadczenia) pracy (art. 29 par. 1 pkt 1 i 2 k.p.). W przedstawionej sytuacji, co do zasady, pracodawca miał możliwość dokonania zmiany warunków umowy o pracę (miejsca wykonywania pracy na inną miejscowość) w trybie wypowiedzenia lub w drodze porozumienia zmieniającego.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • morgan(2015-04-17 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam zajrzeć na stronę z ofertami pracy. Naprawdę ciekawe propozycję i rzetelni pracodawcy rekrutacyjna rewolucja.pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane