statystyki

Co zrobić, gdy pracodawca nie powiadomił o zmianie warunków zatrudnienia

autor: Marcin Nagórek16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:38

Od pół roku jestem na zwolnieniu lekarskim, ale 1 maja chciałbym wrócić do pracy. Problem polega na tym, że cała firma na stałe przeniosła się do innej miejscowości. Nie otrzymałem oficjalnie ani wypowiedzenia umowy, ani informacji o nowym adresie, ani propozycji pracy w nowym zakładzie pracy. Co powinienem w takiej sytuacji zrobić?

EKSPERT RADZI

Pracodawca powinien zastosować do zmiany warunków umowy o pracę w zakresie miejsca jej wykonywania tryb przewidziany w art. 42 kodeksu pracy (dalej: k.p.) bądź zawrzeć z pracownikiem stosowne porozumienie zmieniające.

Z art. 42 par. 1-3 k.p. wynika, po pierwsze, że przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. Po drugie, wypowiedzenie zmieniające uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. Po trzecie, co do zasady, w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia.

W kontekście powyższego należy zauważyć, że pod pojęciem umownych warunków pracy mieści się m.in. określenie miejsca wykonywania (świadczenia) pracy (art. 29 par. 1 pkt 1 i 2 k.p.). W przedstawionej sytuacji, co do zasady, pracodawca miał możliwość dokonania zmiany warunków umowy o pracę (miejsca wykonywania pracy na inną miejscowość) w trybie wypowiedzenia lub w drodze porozumienia zmieniającego.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • morgan(2015-04-17 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam zajrzeć na stronę z ofertami pracy. Naprawdę ciekawe propozycję i rzetelni pracodawcy rekrutacyjna rewolucja.pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane