statystyki

W jakiej wysokości wliczać do podstawy trzynastki dodatek stażowy za okres choroby

autor: Aldona Salamon16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:35

W 2014 roku w naszej jednostce samorządowej przez 5 miesięcy, od stycznia do maja, zatrudnialiśmy pracownika, z którym umowa o pracę została rozwiązana z powodu przejścia na emeryturę. W marcu 2015 r. wypłaciliśmy byłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne. Czy postąpiliśmy prawidłowo, ustalając jego wysokość na kwotę 2061,08 zł, co stanowi 8,5 proc. wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w 2014 r. (18 860 zł + 3912 zł + 1476 zł) = 24 248 zł x 8,5 proc. = 2061,08 zł, zgodnie z podaną poniżej kartoteką płacową.

ODPOWIEDŹ

Pracodawca postąpił prawidłowo, wypłacając byłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne, pomimo nieprzepracowania przez niego wymaganego minimum 6 miesięcy. Jednak, zdaniem autora, do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego należało przyjąć dodatek za wieloletnią pracę, pomniejszony o jego część przypadającą na absencję chorobową.

Komu należy wypłacić

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. trzynastka, nie jest świadczeniem o charakterze powszechnym. Jedną z grup uprawnionych do trzynastej pensji są pracownicy zatrudnieni w państwowej i samorządowej sferze budżetowej.

Zasady ustalania dodatkowego wynagrodzenia rocznego są stosunkowo proste. Ustala się je w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez zatrudnionego w ciągu roku kalendarzowego, za który ono przysługuje, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a ponadto (na zasadzie wyjątku) wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Tak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane