statystyki

W jakiej wysokości wliczać do podstawy trzynastki dodatek stażowy za okres choroby

autor: Aldona Salamon16.04.2015, 11:22; Aktualizacja: 16.04.2015, 11:35

W 2014 roku w naszej jednostce samorządowej przez 5 miesięcy, od stycznia do maja, zatrudnialiśmy pracownika, z którym umowa o pracę została rozwiązana z powodu przejścia na emeryturę. W marcu 2015 r. wypłaciliśmy byłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne. Czy postąpiliśmy prawidłowo, ustalając jego wysokość na kwotę 2061,08 zł, co stanowi 8,5 proc. wynagrodzenia uzyskanego przez pracownika w 2014 r. (18 860 zł + 3912 zł + 1476 zł) = 24 248 zł x 8,5 proc. = 2061,08 zł, zgodnie z podaną poniżej kartoteką płacową.

ODPOWIEDŹ

Pracodawca postąpił prawidłowo, wypłacając byłemu pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie roczne, pomimo nieprzepracowania przez niego wymaganego minimum 6 miesięcy. Jednak, zdaniem autora, do podstawy wymiaru dodatkowego wynagrodzenia rocznego należało przyjąć dodatek za wieloletnią pracę, pomniejszony o jego część przypadającą na absencję chorobową.

Komu należy wypłacić

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, czyli tzw. trzynastka, nie jest świadczeniem o charakterze powszechnym. Jedną z grup uprawnionych do trzynastej pensji są pracownicy zatrudnieni w państwowej i samorządowej sferze budżetowej.

Zasady ustalania dodatkowego wynagrodzenia rocznego są stosunkowo proste. Ustala się je w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez zatrudnionego w ciągu roku kalendarzowego, za który ono przysługuje, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a ponadto (na zasadzie wyjątku) wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy. Tak stanowi art. 4 ust. 1 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane