statystyki

Dialog społeczny już na ścieżce legislacyjnej

autor: Karolina Topolska09.04.2015, 07:32; Aktualizacja: 09.04.2015, 08:52
Zgodnie z zapowiedziami nowa ustawa wyposaża radę w szerokie kompetencje.

Zgodnie z zapowiedziami nowa ustawa wyposaża radę w szerokie kompetencje.źródło: ShutterStock

Resort pracy przekazał projekt nowej ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego do konsultacji publicznych. W stosunku do pierwotnych propozycji, które były przedmiotem marcowego porozumienia partnerów społecznych i strony rządowej, dokument sygnowany przez resort nie przewiduje istotnych zmian.

Zgodnie z zapowiedziami nowa ustawa wyposaża radę w szerokie kompetencje. Związki zawodowe i pracodawcy będą mogli m.in. inicjować proces legislacyjny, przygotowując wspólnie propozycje zmian w prawie w postaci założeń projektu ustawy lub projektu innego aktu prawnego. Rząd będzie musiał się nimi zająć, a w razie odmowy odpowiednio to uzasadnić. Partnerzy społeczni zrzeszeni w radzie będą mogli też przedstawiać wspólne zapytania ministrom. Ponadto projekt upoważnia ich także do występowania do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wykładnię przepisów prawa w obszarach, w których może działać nowa rada.

W porównaniu z propozycjami uprzednio uzgodnionymi projekt ustawy nie przewiduje możliwości wystąpienia przez stronę pracodawców i związkową do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie przepisów.

W przygotowaniu projektu brały udział tylko związki zawodowe i organizacje pracodawców dotychczas działające w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych. To nie spodobało się organizacjom pozarządowym, które zarzuciły także resortowi pracy utajnienie prac nad ustawą.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane