statystyki

Pracownik na próbę: Trzy miesiące na sprawdzenie kwalifikacji

autor: Małgorzata Raczkowska18.03.2015, 09:11; Aktualizacja: 18.03.2015, 09:29
ludzie-praca

Przedstawione w liście praktyki są niedozwolone.źródło: ShutterStock

Zostałem zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną do firmy prowadzącej portal informacyjny – opowiada pan Michał. – Po wstępnej rozmowie prezes zaproponował mi miesięczny okres próbny, oczywiście bezpłatny. Oprócz mnie wybrał jeszcze pięć osób na takich samych zasadach. Poinformował nas, że następnie wybierze trzy osoby, którym zaproponuje pracę. Moja praca miała polegać na robieniu zdjęć i przesyłaniu ich drogą e-mailową. Dzisiaj, po wysłaniu kolejnej porcji zdjęć, prezes odpisał mi, że kończy współpracę ze mną. W związku z tym mam pytanie: czy pracodawca może przyjąć na okres próbny sześć osób, zaznaczając, że zatrudni na stałe tylko trzy, bez żadnej pisemnej umowy? Czy to nie jest nieuczciwe? Co ze zdjęciami, które już posłałem? Jaką mam pewność, że nie będą wykorzystane bez mojej zgody – zastanawia się czytelnik.

Przedstawione w liście praktyki są niedozwolone. Za każdą pracę, nawet jeśli pracownik przystąpił do jej wykonywania na podstawie ustnej umowy, jeszcze przed jej podpisaniem, przysługuje wynagrodzenie. Pierwszego dnia pracy (jeśli nie stało się to wcześniej) pracodawca powinien potwierdzić pracownikowi na piśmie rodzaj umowy oraz warunki pracy i płacy (rodzaj pracy, miejsce jej wykonywania, wynagrodzenie, wymiar czasu i termin rozpoczęcia pracy).

By sprawdzić kwalifikacje zatrudnianej osoby, pracodawca może zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, który maksymalnie może trwać trzy miesiące. To czas na sprawdzenie trafności decyzji o zatrudnieniu zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika, choć najczęściej stosowany bywa w interesie pracodawcy. Zyskuje on wtedy możliwość poznania kwalifikacji i umiejętności pracownika oraz sprawdzenia jego przydatności do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Pracownik natomiast, zatrudniając się na próbę, ma szanse poznać warunki pracy, zmierzyć się ze stawianymi mu zadaniami, zweryfikować świadczenia materialne i pozamaterialne zagwarantowane przez pracodawcę, poczuć atmosferę w firmie i w zespole.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane