Rzeczpospolita niskich płac: Coraz więcej osób pracuje za minimalne wynagrodzenie

autor: Janusz K. Kowalski17.02.2015, 07:30; Aktualizacja: 20.02.2015, 10:51
Osoby zatrudnione z co najwyżej minimalnym wynagrodzeniem

Osoby zatrudnione z co najwyżej minimalnym wynagrodzeniemźródło: Dziennik Gazeta Prawna

W ciągu sześciu lat ponad dwukrotnie wzrosła liczba pracowników, którzy otrzymują minimalne wynagrodzenie za pracę. Zdaniem ekspertów to efekt... podwyżek.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (46)

  • isla(2015-02-17 08:22) Zgłoś naruszenie 00

    a ja jako intendentka w przedszkolu po podwyżce którą dostałam wczoraj mam uwaga!!! 1450zł na pełny etat.

    Odpowiedz
  • malkontent(2015-02-17 08:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ci wszyscy nie mają swoich związkowców i ich central, nie wychodzą na ulicę, Górnicy też ich nie poprą. A omc prezydęt Duda jakoś milczy w tej kwestii.

    Odpowiedz
  • Wredny Kapitalista(2015-02-17 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    A ja od 24 lat prowadzę firmę (sp.z o.o.), która obecnie ledwo zipie. W dobrych czasach zatrudniała 18 osób. Obecnie na etatach zatrudnia czterech pracowników i jednego studenta na umowę zlecenie. Najniższa płaca to płaca minimalna+ryczał za użytkowanie prywatnego samochodu (300km). Wynik za styczeń, to 2280 zł zysku . Łączna suma zapłaconych podatków oraz danin na ZUS i NFZ to 14535 zł, czyli średnio 2907zł/na jednego pracownika - też tego, który ...

    Odpowiedz
  • Henryk Lewandowski(2015-02-17 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    "...nie ma prostej zależności między poziomem płacy minimalnej a stopą bezrobocia" - czytamy w artykule. Otóż JEST PROSTA ZALEŻNOŚĆ, ALE ODWROTNA, niż twierdzą ekonomiści! Mianowicie IM NIŻSZA PŁACA minimalna, TYM WYŻSZE BEZROBOCIE! Jeśli bowiem płaca minimalna nie wystarcza na pokrycie kosztów utrzymania pracownika i jego rodziny, to z konieczności kolejna osoba z takiej rodziny poszukuje pracy. I odwrotnie: im wyższa płaca minimalna, tym mniejszy jest popyt na pracę, czyli tym mniejsze bezrobocie! Oczywiście tak jest wówczas, jeśli do grona bezrobotnych zaliczamy tylko osoby poszukujące pracy, a nie wszystkich w wieku produkcyjnym!

    Odpowiedz
  • H. Lewandowski(2015-02-17 10:10) Zgłoś naruszenie 00

    Moje twierdzenie, że IM NIŻSZA PŁACA, TYM WYŻSZE BEZROBOCIE (bo na utrzymanie rodziny MUSZĄ pracować co najmniej dwie osoby) potwierdza ten oto fragment artykułu: "Potwierdzają to dane statystyczne. Według nich np. w 2002 r., gdy płaca minimalna wynosiła tylko 35,6 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce, stopa bezrobocia w końcu roku, liczona według BAEL, była najwyższa w okresie transformacji gospodarczej i wynosiła 19,7 proc. Natomiast w 2013 r., gdy po kilku latach podwyżek relacja pensji minimalnej do przeciętnej płacy wzrosła do 43,8 proc., stopa bezrobocia była zdecydowanie niższa i wyniosła 9,8 proc."

    Odpowiedz
  • enrdriu(2015-02-17 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Podwyżka zarobku pracownika może zwiększyć bezrobocie!!! Taką tezę może wysnuć tylko IDIOTA który nie wiem za co dostał profesurę chyba że ma czerwone podniebienie!!!

    Odpowiedz
  • wehikuł(2015-02-17 10:36) Zgłoś naruszenie 00

    Na co starcza płaca minimalna Polska Oligarchio ? Przyjdzie czas na was - brzytwami wytniemy całe rodziny; za krzywdy za cierpienia garbate nosy.Ta niesprawiedliwość wynika z tolerancji zorganizowanej przestępczości,bo pojedynczy człowiek zostaję zaraz wyłączony ale jak dzieli się w sposób zorganizowany to yess biznes.Cygan kradnie co jest jego cnotą.Żyd kradnie i oszukuje to yess bizness.DLATEGO WAS TAK NIE LUBIMY!!!

    Odpowiedz
  • budowlaniec(2015-02-17 11:05) Zgłoś naruszenie 00

    Płacą minimalna + koperta. 90% pracowników budowlanych ma tak płacone. Tak się w naszym kraju dorabia prezesi...

    Odpowiedz
  • barbi(2015-02-17 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    "Gdyby zarabiali więcej, to również większa byłaby ich konsumpcja.(...)Skorzystaliby na tym również pracodawcy, bo zwiększyłby się popyt na ich produkty i usługi – twierdzi prof. Kabaj. Ale najwidoczniej, jak na razie, wielu przedsiębiorców tego nie dostrzega."
    No dobra. Powiedzmy, że produkuję zegarki. Dam swoim pracownikom więcej pieniędzy. Ci kupią więcej melka i mleczarz przyjdzie do mnie po zegarek, Jak ja na tym skorzystam? Przeiceż sam będę dotował mleczarzowi kupno mojego zegarka!! Równie dobrze mogę powiedzieć, że jak obniżę zarobki pracowników, to będę mógł taniej sprzedać zegarek. Mleczerz, który taniej kupi zegarek będzie mógł sprzedać taniej mleko i wtedy moich pracownków będzie stać na tanie mleko przy niskich zarobkach. Wychodzi przecież na to samo.

    Odpowiedz
  • Polak(2015-02-17 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    Grunt że popieramy Ukrainę! Dekretem prezydenta Ukrainy dzień 14 października-rocznica powstania UPA,
    będzie corocznie czczony jako dzień Obrońców Ojczyzny. "Kłaniają" się rodacy z żywcem wydłubanymi oczami, kobiety przecinane piłą, dzieci wiązane drutem kolczatym do drzew itp. Nie zapominajmy że pod pomnikiem polakożercy Bandery składane są kwiaty przez władzę państwowe Ukrainy.

    Odpowiedz
  • znafca(2015-02-17 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby rzeczywiście płaca minimalna była co roku waloryzowana do 50% średniej krajowej, to w ciągu kilku lat osiągnęlibysmy poziom zarobków zbliżony do średniej europejskiej, ale pod warunkiem, że taka waloryzacja nie dotyczyła by firm zatrudniających mniej niż np. 30 pracowników.

    Odpowiedz
  • ewa(2015-02-17 11:41) Zgłoś naruszenie 00

    a w budzetowce pracownicy od od 8 lat ( tj. gdy rzadzi PO i PSL ) nie maja podwyżki, z wyjatkiem kierowiczych stanowisk, co otrzymuja "po cichu"co rocznie

    Odpowiedz
  • windykator(2015-02-17 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Przeczytajcie sobie z okresu II WŚ wypowiedzi niemieckich nazistów czy innych wrogich Polakom przywódców. Im chodziło o to, żeby Polacy byli tak biedni aby sami wyjeżdżali na roboty przymusowe do niemieckich gospodarstw rolnych i fabryk.

    -Co się dzisiaj dzieje? Czy może ten postulat jest już realizowany? Czy Polaków czeka wymarcie?
    I to wszystko za czasów "wolności". Dlaczego Polak, Polakowi wilkiem jest? Skąd bierze się ta pogarda i nienawiść do własnych rodaków?

    Odpowiedz
  • niestety robol(2015-02-17 12:02) Zgłoś naruszenie 00

    A wszystko to dzieje się w majestacie prawa, czyli pracodawca może wszystko a robol nic.

    Odpowiedz
  • gość(2015-02-17 12:08) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie są ci H...e co wprowadzili dla nas te stawki śmieciowe a sobie kabzy ładują do dzisiaj Ja po 52 latach pracy mam niecałe 2000 zł netto.Dlaczego tak mało ano przyszła nowa władza i porobili nowe umowy nie godzinowe a uposażenie stałe 1400 zł a reszta premia.A premia to jest widzi mi się dam i nie dam.Oni wszystkich mają w d...e. Potem wielkie strajki muszą być bo ludzie nie wytrzymują Gdzie jest te sprawiedliwe prawo w d e.

    Odpowiedz
  • afdhneg(2015-02-17 12:16) Zgłoś naruszenie 00

    Po prostu ci ktorzy oficjalnie zarabiaja pensje minimalna dostaja druga taka pensje w gotowce. Wnioski "ekspertow" z tego artykulu sa glupie.

    Odpowiedz
  • Stefan.F.(2015-02-17 12:28) Zgłoś naruszenie 00

    A miało być tak dobrze ,Japonia, Irlandia , mieliśmy po 20 latach zarabiać tyle co zachodni pracownicy , robotnicy i jest totalne dno , należy się tylko posłom senatorom , urzędnikom których jest już 650 tysięcy i ciągle rośnie i jak to ma się do tego że prezesi różnych spółek przyznają sobie sami wynagrodzenie i odprawy , czy my dalej tkwimy w głębokim PRL-u , bo nam'' rządzącym wszystko się należy, bo my jesteśmy elitą'' . Czy trzeba było zniszczyć przemysł i gospodarkę przez Balcerowicza razem z tymi styropianowcami i teraz jesteśmy niewolnikami we własnym kraju , byle zachodnia firma dyktuje nam Polakom warunki i to jest cała utopia rządząca tym naszym krajem , tylko patrzeć jak to się wszystko rozwali.

    Odpowiedz
  • 4(2015-02-17 12:35) Zgłoś naruszenie 00

    Do barbi
    Nie do końca. Niska płaca pracowników - to tańszy zegarek (poniżej pewnej ceny i tak nie zejdziesz). Z uwagi na to, że pracownicy zarabiają tylko na przeżycie biologiczne, nie kupują rzeczy zbędnych. A zatem Twój zegarek kupi np. szef mleczarni. Jego pracownicy już nie. Zatem twój rynek zbytu jest ograniczony. Sprzedasz 10 zegarków i koniec, a niżej nie zejdziesz - co następuje wtedy - plajta.
    A teraz wersja z dobrze zarabiającymi pracownikami. Może któryś z nich też będzie chciał mieć towar luksusowy w postaci zupełnie zbędnego w dobie komórek zegarka. Jeśli zarabia dużo, stać go na to. Możesz sprzedawać swój towar nie 10 osobom ale np. 1000 osobom.
    Niskie zarobki powodują, że choć towary mogą być tańsze, to jednak upada rynek towarów zbytecznych. A większość towarów we współczesnym świecie to towary zbyteczne. Nie musisz mieć samochodu, telewizora, pralki. Nie przeżyjesz jedynie bez jedzenia i narzędzi do jego zdobywania.

    Odpowiedz
  • zwykły pracownik(2015-02-17 12:44) Zgłoś naruszenie 10

    dopiero się obudzli te płace są od dawna,wiekszośc polaków pracuje za te nedzne wynagrodzenia już od dawna,

    Odpowiedz
  • Filip(2015-02-17 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    Wypowiem się jako przedsiębiorca. Najchętniej zamknąłbym firmę i wyjechał za granicę ale żona grozi rozwodem. Zawsze chciałem być przedsiębiorcą. Po 10 latach prowadzenia firmę marzy mi się malowanie ścian w Norwegii u kogoś na etacie. Prosta praca za pieniądze, które pozwalają żyć.

    Odpowiedz