Przejęcie firmy wymusza nowe umowy o zakazie konkurencji

autor: Tomasz Zalewski13.02.2015, 07:33; Aktualizacja: 13.02.2015, 07:58

Jeżeli nowy pracodawca chciałby, aby przejęci pracownicy byli związani wobec niego zakazem konkurencji, musi zaproponować im nowe umowy - mówi w wywiadzie dla DGP Grzegorz Ruszczyk, radca prawny, partner w Kancelarii Raczkowski Paruch.

SN orzekł w środę, że nowy pracodawca, który przejmuje zakład pracy, nie jest związany zawartymi wcześniej umowami o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Nawet jeśli był on wpisany do umowy o pracę. Czy to orzeczenie jest przełomowe?

Tak. Do tej pory uważano, że umowa o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia ma charakter mieszany, tj. związany funkcjonalnie ze stosunkiem pracy, a jednocześnie właściwy do pewnego stopnia umowie regulowanej przepisami kodeksu cywilnego. W efekcie stosowano do niej przepisy o przedawnieniu (por. wyrok SN z 24 kwietnia 2012 r., sygn. akt I PK 56/12), przy czym można było do niej odnosić instytucje nieznane kodeksowi pracy, np. kary umowne za złamanie zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia (wyrok SN z 7 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 327/10). Ponieważ uważano, że element „pracowniczy” takiej umowy jest istotny, to przyjmowało się – także ze względów ostrożnościowych – że wraz z przejściem zakładu pracy dochodzi również do przejścia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Sąd orzekł wczoraj inaczej. W konsekwencji po przejściu zakładu pracy zatrudniony nie może dochodzić odszkodowania za zakaz konkurencji od nowego pracodawcy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane