statystyki

Deputat węglowy nie jest przyznany raz na zawsze. Przywilej dla górników-emerytów zostanie zlikwidowany?

autor: Tomasz Zalewski09.02.2015, 07:41; Aktualizacja: 09.02.2015, 08:59
górnik-kopalnia-przemysł

Otrzymywanie deputatu węglowego jest przywilejem.źródło: ShutterStock

W ocenie resortu gospodarki odbieranie emerytom górniczym deputatów węglowych nie może być traktowane jako odebranie praw nabytych. Tak wynika z odpowiedzi wiceministra Wojciecha Kowalczyka na interpelację poselską.

Wystosował ją Tadeusz Arkit, poseł PO. Wskazał w niej, że otrzymuje liczne pisma od emerytów i rencistów górniczych, którym spółki węglowe w ramach oszczędności odbierają prawa do przyznanego świadczenia. Ich zdaniem takie działanie jest niezgodne z konstytucją i narusza prawa nabyte. W związku z tym poseł poprosił ministra gospodarki o wyjaśnienia.

W odpowiedzi na interpelację Wojciech Kowalczyk stwierdził, że podnoszenie kwestii naruszenia praw nabytych poprzez likwidację uprawnienia do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów ze zlikwidowanych kopalń nie znajduje uzasadnienia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • qwerty(2015-02-09 11:50) Zgłoś naruszenie 181

    Nie chodzi o prawa nabyte ani o konstytucję, tylko o ustawę "karta górnika" paragraf 19 pkt.2. A ustawy moze zmieniać tylko sejm a nie jakaś spólka górnicza albo prezesik czy wiceminister,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Nie kłamcie(2015-02-09 13:35) Zgłoś naruszenie 161

    w tej chwili wlaśnie górnicy walczą o to, żeby złodzieja Zagórskiego z nadania PO , wywalić na pysk z prezesa.

    Odpowiedz
  • Dlaczego NIK tego nie skontroluje?(2015-02-09 10:44) Zgłoś naruszenie 122

    Ile nakradł kasy kryminalista Zagórowski?

    Odpowiedz
  • Kuba(2015-02-09 09:24) Zgłoś naruszenie 111

    Załoga JSW ma racje ,trzeba wywalić Zagóra ,to zarząd JSW jest winny to On prowokuje ,to Oni chowali przed załoga RÓŻANY GAJ pomimo iz już 25 lat temu ogłosili że likwidują wszystkie domy wczasowe ,hukali sie za pieniądze górników a teraz bezczelnie udają niewiniątka. Ich gażami POnad Kominowymi ,niemoralnie wysokimi powinien sie zająć Trybunał Stanu .To Oni ograbiają nie tylko górników ,ale i Polaków.

    Odpowiedz
  • @7 Nie żartuj.(2015-02-09 13:18) Zgłoś naruszenie 90

    Mafia ma się mafią zająć?

    Odpowiedz
  • Ola(2015-02-09 16:40) Zgłoś naruszenie 81

    Górnicy mają racje ,holendarne zarobki kolesi którymi powinien zając=ć się Sejm a tymi co na to pozwolili TK ,Osrodki wypoczynkowe których juz dawno mialo nie być (Antracyt zwany obecnie Różanym Gajem ) oszukiwanie zalogi ze ich nie ma ,wpompowanie tam 27mln zł, husianie się tam smietanki i warszawki, wyprowadzanie kasy na dolku na kopalnie,na koksownie, na kolej ,na kur .
    To jest granda ,to jest nie tylko oszustwo gorników ,to jest również okradanie akcjonariuszy. Zagor ma odejśc a sytuacja JSW powinna zając się komisja specjalna.

    Odpowiedz
  • kolejna ściema- terroryzm dziennikarski(2015-02-09 12:45) Zgłoś naruszenie 60

    To nie deputat, to ten cały gnój jaki w PO-lsce prezentuje sposób rzadzenia Ryżej mafii. Rolnicy też o deputat i nauczyciele/ A opieka zdrowotna, transport i minimalna płaca w Niemczech itp,itd. Ściemy dziennikarskie to sobie między soba dzinnikarzyny komentują.

    Odpowiedz
  • franciszek(2016-09-25 13:22) Zgłoś naruszenie 30

    W kontekście oszczędności likwiduje się deputat węglowy dla emerytów górniczych Przywilej ten wynika z ,,Karty Górnika" a nie dobrych chęci b. pracodawcy. Prywatyzacja w górnictwie odbyła się na złodziejskich zasadach i zabieranie przywilejów też. Nikt się tym nie interesuje rząd milczy czyli po cichu się na to godzi.Likwidacja deputatu węglowego godzi bezpośrednio w status życia górników będących na emeryturach, i tu także cisza. Państwo się chwali że poziom życia w tym kraju stale rośnie, ale czyim kosztem? Dlaczego ta najbardziej bita w **** grupa zawodowa ma za coś zapłacić? czy to nie jest tak że politycy z przekonania nie lubi.a Śląska i Ślązaków czy oni uważają że praca pod ziemią to to samo co wypas gęsi? Mało w tym kraju wybudowano za pieniądze ze Śląska? Dało się do tej pory to można doić dalej?Obudżcie się.

    Odpowiedz
  • Nie górnik(2015-02-09 13:08) Zgłoś naruszenie 22

    Nie ma przywieli - jest tylko fundusz płac ! czy rolnik który zje własną marchew też ma przywilej?

    Przywilej to ma Zagórowski swoja Menadzersko ponadKominowa płacą poraz ukradzionym zalodze hotelem Antracyt o nazwie Rózowy Gaj w którym stale ze smietanką sie husuał i w który wpompował 27ostatnio mln złoty.
    Załodze powiedzieli że wszystko wyprzedali !!

    Ta mafia powinien zająć się SEJM i komisja sledcza!

    Odpowiedz
  • Kubaniegórnik(2015-02-09 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    do Ryszarda - wybacz ale masz nierowno pod sufitem. To JSW finasował Rząd przez kupno kopalni,koksowni ,taboru kolejowego ,zainkasowano całą kase z prywatyzacji nie zostawiajac nic na inwestycje, roztrwoniono forse na hotele gdzie się husiali i POnadMenadżerskie płace. Ten kraj to ruina zarzadzana przez złodziei . Rząd kopacz nie zarobi ani grosza ,on tylko ukradnie. JSW może strajkować nawet 2 miesiące i nie zbankrutuje bo to Oni tworzą kase a nie rz ad .

    Odpowiedz
  • Ryszard(2015-02-09 10:16) Zgłoś naruszenie 02

    Do Kuby
    Jeszcze trochę i nie trzeba będzie nikogo wywalać. Wszyscy z JSW będą mieli wolne.

    Odpowiedz
  • kwiatek(2016-11-14 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    To ja oralem tyle lat a oni pluja mi w teatz

    Odpowiedz
  • Ted(2015-02-09 09:45) Zgłoś naruszenie 012

    Darmowe deputaty węglowe powinny być zlikwidowane (tak pracującym jak i emerytom)! Tchórzliwe kolejne Rządy boja się tego problemu. Dlatego ten relikt socjalizmu ma się dobrze.

    Odpowiedz