Przedstawiamy ściągawkę ze wskaźników i stawek obowiązujących od 1 stycznia. A w niej informujemy m.in., jak obliczyć nowe minimalne wynagrodzenie netto, dodatek za pracę w nocy, kwoty wolne od potrąceń, wysokość składek dla nowych przedsiębiorców. Przypominamy też wymiary czasu pracy dla różnych grup zawodowych.

Wynagrodzenie minimalne i jego pochodne
1750 zł – tyle wynosi wynagrodzenie minimalne w 2015 roku dla osoby zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy w drugim i kolejnym roku pracy. Natomiast dla osoby zatrudniej po raz pierwszy w 2015 r. wynagrodzenie to wynosi 1400 zł. Wynagrodzenie pracownika w pierwszym roku jego pracy nie może być niższa niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Przy czym do tego okresu wlicza się wszystkie okresy, za które była opłacana składka na ubezpieczenie społeczne lub zaopatrzenie emerytalne, z wyłączeniem okresów zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
Tabela 1. Minimalne wynagrodzenia netto dla pełnego etatu (dla osób w drugim roku pracy i kolejnych latach)

* KUP – koszty uzyskania przychodów.
** Składka zdrowotna została zmniejszona do wysokości zaliczki podatkowej na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Tabela 2. Minimalne wynagrodzenia netto dla pełnego etatu (dla osób w pierwszym roku pracy)

** Składka zdrowotna została zmniejszona do wysokości zaliczki podatkowej na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Tabela 3. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 roku dla przykładowych niepełnych wymiarów czasu pracy

Tabela 4. Koszt pracy po stronie pracodawcy

Tabela 5. Wysokość dodatku za pracę w porze nocnej w 2015 roku (pierwszy rok pracy i kolejne lata; pełny etat)

Tabela 6. Wysokość kwot wolnych od potrąceń przymusowych (pierwszy rok pracy)

Tabela 7. Wysokość kwot wolnych od potrąceń przymusowych (kolejne lata pracy)

Tabela 8. Wysokość kwot wolnych od potrąceń dobrowolnych (pierwszy rok pracy)

Tabela 9. Wysokość kwot wolnych od potrąceń dobrowolnych (kolejne lata pracy)

Tabela 10. Kwoty wolne od potrąceń w wysokości 100-proc. wynagrodzenia minimalnego dla wybranych części etatu (pierwszy rok pracy)

Tabela 11. Kwoty wolne od potrąceń w wysokości 100-proc. wynagrodzenia minimalnego dla wybranych części etatu (kolejne lata pracy)

Tabela 12. Wysokość odpisów na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Tabela 13. Wysokość refundacji z tytułu zatrudniania bezrobotnych

* Użyte w tabeli pojęcie składki oznacza składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe, finansowane z własnych środków płatnika tych składek (art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i i instytucjach rynku pracy; t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 674 ze zm.).
Tabela 14. Najniższa podstawa wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego dla osób w pierwszym roku pracy i kolejnych latach

Tabela 15. Najniższa podstawa wymiaru składek społecznych dla nowych przedsiębiorców za okres styczeń – grudzień w latach 2014–2015, wraz z kwotami składek